W amerykańskim stanie Oregon odnotowano pierwszy przypadek, kiedy to nicień z gatunku Thelazia gulosa pojawił się w gałce ocznej człowieka. Dotychczas pasożyt ten występował głównie u bydła. To odkrycie było zaskoczeniem dla naukowców.
Jak podali rządowi badacze, mieszkanka amerykańskiego stanu Oregon stała się pierwszą osobą, w której oku zauważono nicienia z gatunku Thelazia gulosa. Naukowcy z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (U.S. Centers for Disease Control and Prevention) podali, że 14 półprzezroczystych, mających około 1,3 cm długości nicieni zostało usuniętych z oka 26-latki. Gdyby ich nie wyjęto, mogłyby spowodować bliznowacenie rogówki, a nawet ślepotę.
Pierwszy taki przypadek
Ten gatunek nicienia był wcześniej spotykany u bydła na północy Stanów Zjednoczonych i południowej Kanady. Pasożyta przenoszą muchy.
- Przypadki infekcji pasożytniczych robaków oka są rzadkie w Stanach Zjednoczonych, a ten gatunek odnotowano pierwszy raz u człowieka - powiedział główny autor badań Richard Bradbury. Jak zaznaczył Bradbury, wcześniej uważano, że na całym świecie tylko dwa różne gatunki nicieni mogą pojawić się u człowieka. Teraz Thelazia gulosa trafia jako trzeci na listę sprawców chorób pasożytniczych, które pojawiają się u człowieka.
Jak do tego doszło?
Naukowcy podali, że kobieta zauważyła małego, przezroczystego robaka, który poruszał się w jej lewym oku. Prawdopodobnie zaraziła się nim w okresie letnim, podczas częstych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Pacjentka pochodzi z miasta Gold Beach, położonego na wybrzeżu Oregonu na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, około 65 km na północ od granicy z Kalifornią. Jak stwierdzili naukowcy, poprzednie przypadki podobnych infekcji były zgłaszane na całym świecie, głównie w Europie i Azji. Najwięcej pojawiało się ich na wsiach, gdzie człowiek ma częsty kontakt z bydłem, a standard życia jest obniżony. Tego typu pasożyty pojawiają się w oczach u różnych zwierząt, w tym psów, kotów i niektórych dzikich drapieżników.
Autor: wd/map / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: CDC (Centers for Disease Control and prevention)