Gwałtowne burze przeszły w piątek i weekend nad północną Hiszpanią. Woda pochodząca z opadów deszczu podtopiła lotnisko w Saragossie i fabrykę samochodów w Pampelunie. Prędkość porywów wiatru doszła do 157 kilometrów na godzinę.
370 lat świetlnych od Ziemi znajduje się gwiazda, która zapisze się na kartach historii astronomii. Wokół niej krąży planeta, której proces tworzenia się udało się uchwycić na zdjęciu.
Najbliższe dni przyniosą zmienną pogodę. W środę i czwartek będziemy się cieszyć słońcem, jednak od piątku będą występować przelotne opady deszczu i burze. Temperatura znacząco wzrośnie - w niektórych regionach przekroczy 30 stopni Celsjusza.
12 młodych piłkarzy i ich trener nadal pozostają uwięzieni w jaskini Tham Luang Nang Non w prowincji Chiang Rai w Tajlandii. Winne są temu obfite opady deszczu, jakie nawiedzają ten teren od czerwca. Niesprzyjająca pogoda jeszcze nie raz może utrudnić akcję ratunkową.
Stan Kalifornia walczy z pożarami. Dym i popioły z płonącego hrabstwa Yolo pokonały ponad 120 kilometrów i dotarły do San Francisco. Niebo nad miastem przybrało odcienie czerwieni i pomarańczu.
We wtorek słońca możemy spodziewać się prawie wszędzie. Temperatura wzrośnie, na Ziemi Lubuskiej nawet do 27 stopni Celsjusza. Północny wschód kraju nadal jednak pozostanie chłodny, termometry wskażą tam zaledwie 17 stopni.
37 stopni Celsjusza za dnia, a minimalnie 26 stopni w nocy - taka perspektywa, co najmniej do środy, kształtuje się przed Amerykanami mieszkającymi na północnym wschodzie kraju. Zwłaszcza w miastach temperatura odczuwalna może być wyższa.
Ludzie mieszkający w miejscowości Zvole pod czeską Pragą mogą odetchnąć z ulgą. Sen z powiek spędzała im puma grasująca w okolicy. Zwierzę uciekło z prywatnego zoo i pozostawało na wolności przez trzy dni.
Oumuamua to tajemniczy obiekt kosmiczny, który w ubiegłym roku wzbudził ekscytację nie tylko astronomów. Obecnie zaobserwowano, że "kosmiczna turystka" nieznacznie zbacza z dotychczasowej trajektorii, co postawiło przed naukowcami kolejne pytania.
Zgoda na organizację obozu harcerskiego może zostać wydana, gdy warunki bezpieczeństwa zostaną zaakceptowane przez straż pożarną - przypomniał w poniedziałek komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, generał brygadier Leszek Suski.
Po prawie trzech i pół miesiąca ciąży tygrysica amurska Naya urodziła cztery młode. Kamery zamontowane w angielskim ogrodzie zoologicznym uchwyciły pierwsze chwile szczęśliwej rodziny.
To pierwsze tego rodzaju odkrycie na świecie, dające szansę na zbadanie tajemnic gatunku żyjącego w głębinach oceanów. Naukowcy dotarli do "przedszkola" dla młodych mant, potocznie zwanych diabłami morskimi.
Saharę, Karaiby i Teksas dzielą tysiące kilometrów, jednak w drugiej połowie czerwca regiony te połączyła wielka chmura saharyjskiego pyłu. Zasnuła też niebo nad zwrotnikowymi obszarami Atlantyku. Zarejestrowało ją wiele satelitów.
Od ponad tygodnia ogień trawi wrzosowiska Saddleworth Moor w hrabstwie Greater Manchester w Wielkiej Brytanii. W weekend pożary ogarnęły też wrzosowiska w sąsiednim hrabstwie Lancashire. Strażacy zmagają się z żywiołem, ale nie sprzyja im wietrzna i upalna pogoda. Spłonęły już setki hektarów.
Wyspy Brytyjskie słyną z kapryśnej i pochmurnej pogody. Dzięki satelicie NASA pod koniec czerwca udało się jednak uchwycić zdjęcie czystego nieba nad tym regionem. Obraz zakłócił jedynie dym unoszący się w centralnej części lądu.
Centralne i południowe regiony Rumunii walczą z powodziami. W niedzielę poinformowano, że śmierć poniosły cztery osoby. W okręgu Cosnava woda przerwała wał przeciwpowodziowy. Skutki żywiołu można odczuć w wielu miastach.
Pogoda nie sprzyja wypoczywającym w Tatrach. Wierzchołki gór spowiły chmury, a wyżej położone szlaki już drugi raz tego lata pokryły się śniegiem. Nieprzyjemnie jest również nad Bałtykiem - silny wiatr przyczynił się do częściowego zamknięcia sopockiego molo.
Ponad siedem tysięcy wolontariuszy wzięło udział w tegorocznej akcji sprzątania Tatr. Ochotnicy zebrali łącznie 420 kilogramów śmieci z 275 kilometrów górskich szlaków.
U wybrzeży Majorki pojawił się rekin. Według badaczy, którzy uwiecznili go na zdjęciu, był to żarłacz biały. Ostatni raz przedstawiciela tego gatunku widziano w tym regionie kilkadziesiąt lat temu. Naukowcy mają jednak co do tego wątpliwości.