Fragmenty szkieletu ciężarnej samicy ichtiozaura sprzed 180 milionów lat odkryli brytyjscy paleontolodzy. Między jej żebrami znajdowały się szczątki od sześciu do ośmiu maleńkich embrionów.
Kilkanaście dni po śmierci Sudana, ostatniego samca nosorożca białego północnego, rozpoczęto w Kenii akcję znakowania nosorożców innych gatunków. To element działań na rzecz ochrony tych zwierząt.
Kilkadziesiąt kilometrów od Los Angeles zatrzęsła się ziemia. Służby zostały postawione w stan gotowości, ale nie odnotowano doniesień o poważnych zniszczeniach ani o poszkodowanych.
44 procent respondentów w sondażu CBOS oceniło, że smog jest poważnym problemem w ich okolicy, w tym dla 19 procent - bardzo poważnym. Według 29 procent uczestników badania skala smogowego problemu jest niewielka. 24 procent ankietowanych w ogóle go nie dostrzega.
Pierwszą trójwymiarową wizualizację topniejącego płatka śniegu przygotowali naukowcy z NASA. To tylko pozornie "sztuka dla sztuki". Im więcej będziemy o tym wiedzieli - przekonują badacze - tym łatwiej będzie przewidzieć zagrożenia związane z opadami.
Dzień okaże się przeważnie pogodny. Nieco większego zachmurzenia spodziewamy się tylko na wschodzie i północy kraju. Miejscami popada deszcz. Temperatura maksymalna będzie niższa niż w ostatnich dniach, nie przekroczy 13 stopni Celsjusza.
W słoweńskich górach nadal zalega gruba warstwa śniegu. Nad odblokowaniem jednej z dróg służby pracują już od dwóch tygodni. I trochę im jeszcze zejdzie, bo miejscami śnieżna pokrywa sięga sześciu metrów grubości.
Wiatr osiągający prędkość 120 kilometrów na godzinę nawiedził północno-wschodnie stany USA. Ekstremalnie silne podmuchy niszczyły budynki, łamały drzewa i przewracały ciężarówki.
Po rześkim piątku, czeka nas ciepły i słoneczny weekend. Temperatury na początku kolejnego tygodnia nadal będą wysokie, ale we wtorek trzeba się liczyć z deszczem.
W części USA zima wciąż nie daje za wygraną. Arktyczne powietrze przynosi tam opady śniegu. Utrudniony jest ruch na drogach, zamykane są szkoły. Dzieje się tak nawet na terenach, gdzie z reguły klimat zbliżony jest do panującego na polskich nizinach.
Stadko żubrów pochodzących z Puszczy Boreckiej, po pobycie w zagrodzie adaptacyjnej, zostało w czwartek wypuszczone na wolność w Puszczy Augustowskiej. Na dziewięciu hektarach przygotowano dla nich tak zwane pola żerowe, z zapewnionym pożywieniem i świeżą wodą.
Początek wiosny przyniósł do Europy pierwsze burze. Nad Niemcami w środowe popołudnie pojawiły się wyładowania. Takiej pogodzie towarzyszyły niecodzienne chmury - mammatusy.
Wysoka temperatura sprzyja wiosennym roztopom. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Możliwe są podtopienia. W gminie Czosnów obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
Podczas rutynowego patrolu wybrzeża australijska policja napotkała rekina. Żarłacz z dużym zainteresowaniem pływał wokół ich łodzi. Spotkanie nagrał jeden z funkcjonariuszy.
Po dwóch dniach lotu statek towarowy Dragon dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dostarczył kosmonautom zapasy żywności i materiały do eksperymentów naukowych.
Na początku marca cyfrowe zegary w Europie zaczęły się masowo spóźniać - brakowało im prawie siedmiu minut. Gdy zlokalizowano przyczynę straconego czasu, podjęto kroki, które z kolei przyspieszyły działanie zegarów. We wtorek wreszcie powróciły do normy. A całe zamieszanie wywołał konflikt energetyczny w Serbii i Kosowie.
Naukowcy odkryli rzadkie ślady dinozaurów sprzed około 170 milionów lat. Trafili na nie na północno-wschodnim wybrzeżu szkockiej wyspy Skye. Znalezisko może przybliżyć nam okres geologiczny środkowej jury.
Żubr Wojtek, który stał się ulubieńcem mieszkańców wsi Budy i pupilem mediów, padł kilka dni temu, po odłowieniu i wywiezieniu w głąb Puszczy Białowieskiej - poinformował Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
W kwietniu na tatrzańskich polanach kwitną krokusy. Niestety, czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Głównym są turyści spragnieni pięknych zdjęć, którymi będą mogli pochwalić się na portalach społecznościowych. Z odsieczą ruszą patrole krokusowe. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego szukają wolontariuszy, którzy zasilą ich szeregi.
Wiewiórka, która wpadła w pułapkę kłusowników, została ciężko ranna i ostatecznie straciła obie przednie łapy. Teraz, dzięki pomocy lekarzy, dostała szansę na nowe życie: komplet kół, które pomagają jej się poruszać.
Aura w większości Polski będzie sprzyjać podróżowaniu. Jedynie na północy i zachodzie prognozowane są utrudnienia w postaci niewielkich opadów deszczu.