Pigwowiec - owoce, przetwory, uprawa. Pigwa a pigwowiec - czym się różnią? 

Autor:
aw//mro
Źródło:
Lasy Państwowe
"Miasto musi objąć wsparciem ogrody działkowe"
"Miasto musi objąć wsparciem ogrody działkowe"TVN24
wideo 2/4
TVN24"Miasto musi objąć wsparciem ogrody działkowe"

Pigwowiec jest piękną ozdobą ogrodu. Dostarcza również owoców, z których można przygotować pyszne przetwory. Pigwowiec często mylony jest z pigwą, a są to dwie różne rośliny. Podpowiadamy, jak je odróżnić.

● Najpopularniejszym gatunkiem pigwowca jest pigwowiec japoński. ● Owoce pigwowca warto wykorzystać na przetwory. ● Uprawa pigwowca nie należy do najtrudniejszych.

Pigwowiec japoński, pośredni i okazały

Pigwowce to krzewy z rodziny różowatych. Dorastają do wysokości około półtora metra i kwitną wczesną wiosną. Pędy tego krzewu często pokryte są cierniami. Kwiaty pigwowca są różowe, łososiowe. Często uprawiany jest jako krzew ozdobny. Jesienią na pigwowcu pojawiają się owoce.

Spotkać można następujące gatunki pigwowca: pigwowiec japoński - najpopularniejszy gatunek pigwowca. Wywodzi się z Japonii, a do Europy trafił w XVIII wieku. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia na czerwono. Jedną z odmian pigwowca japońskiego jest „Cido”, która dorasta do metra wysokości. Kwitnie na pomarańczowo. pigwowiec pośredni - mieszanie dwóch gatunków: pigwowca japońskiego i okazałego. Jest wyższy od japońskiego i niższy od okazałego.  pigwowiec okazały (chiński, właściwy) - wywodzi się z Chin. Jest większy od pigwowca japońskiego. Kwitnie w maju i czerwcu na różowo, czerwono lub biało.

Pigwa a pigwowiec

Pigwowiec bardzo często mylony jest z pigwą. Są to jednak dwie różne rośliny. Owoce pigwy są większe niż owoce pigwowca - mają około 100-200 g. Kształtem przypominają jabłka lub gruszkę. Łatwo je odróżnić od owoców pigwowca, ponieważ pokryte są gęstym meszkiem, nazywanym kutnerem. 

Pigwowiec - owoce

Pigwowiec ma kuliste owoce, które kształtem przypominają jabłka. Ich masa nie przekracza zwykle 50 g. Niedojrzałe owoce mają zielony kolor, później przybierają żółtą barwę. Dojrzałe owoce mają cierpko-kwaśny smak i są dość twarde. Z tego powodu nie je się ich na surowo. Owoce pigwowca wykorzystywane są natomiast do różnego rodzaju przetworów.

Pigwowiec - przetwory

Krzewy pigwowca poza tym, że są ozdobą ogrodu, dają też owoce, które warto wykorzystać w kuchni. Jednym z pomysłów jest nalewka z pigwowca nazywana jest pigwowcówką. Jej przygotowanie trwa kilka miesięcy. Ma bursztynowy kolor.

Ciekawym pomysłem jest też sok z pigwowca lub syrop z pigwowca, który możesz dodawać do herbaty. Do jego przygotowania potrzebne są tylko owoce pigwowca i brązowy cukier. Owoce kroi się na cienkie pastki i układa w warstwach w słoiku, każdą warstwę zasypuje się cukrem. Owoce pigwowca puszczają sok, który się przelewa po kilku dniach do butelki lub zostawia razem z owocami w słoiku. Taki syrop świetnie sprawdza się jako zamiennik cytryny w herbacie.

Jeżeli masz owoce pigwowca, to możesz również przygotować dżem lub konfiturę z pigwowca. Dodatkowo będziesz potrzebować jedynie cukru i wody. W garnku gotujesz wodę z cukrem i dodajesz do niej pokrojone owoce. Po zagotowaniu zmniejszasz moc i później często mieszasz aż owoce zmiękną, rozgotują się i połączą. Całość przekładasz do słoików i stawiasz do góry dnem.

Pigwowiec - właściwości

W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywano pigwowca. Jego owocom przypisywano właściwości prozdrowotne. Były stosowane między innymi jako środek przeciwwymiotny, przeciwbiegunkowy czy łagodzący objawy różnych chorób (na przykład cholery i czerwonki).

Według badań ekstrakty z pigwowca działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie czy przeciwcukrzycowo. Owoce są natomiast źródłem przeciwutleniaczy. Pigwowiec ma obecnie duże zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym.

Pigwowiec - uprawa

Pigwowiec japoński nie jest wymagający w uprawie. Dobrze czuje się w średnio żyznej glebie, obojętnej lub lekko kwaśnej. Ważne, żeby nie była zasadowa. Co posadzić obok pigwowca? Pigwowcowi warto jest zostawić przestrzeń, ponieważ jest do dość ekspansywna roślina. Można też posadzić obok siebie kilka pigwowców i stworzyć z nich swoisty żywopłot.

Kiedy przycinamy pigwowca? W pierwszym roku po posadzeniu rośliny przycina się o połowę wszystkie pędy (w marcu lub w listopadzie). Dzięki temu zabiegowi krzew się zagęści. W drugim roku usuwa się wszystkie słabe pędy (wczesną wiosną). W kolejnych latach raz w roku, na wiosnę (w kwietniu lub maju) trzeba usunąć pędy, które mocno zagęszczają krzew. Pamiętaj, żeby robić to dopiero po przekwitnieniu. Obcina się też gałęzie, które są chore, uschnięte lub wrastają do środka krzewu.

Pigwowiec - kiedy zbierać? Owoce dojrzewają od września do października. Najlepiej jest je zbierać w październiku.

Autor:aw//mro

Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości