Pigwa - co z niej zrobić? Przetwory z pigwy i uprawa

Autor:
aw//mro
Źródło:
encyklopediadrzew.pl
Niedzielne owocobranie w parku Sady Żoliborskie
Niedzielne owocobranie w parku Sady ŻoliborskieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plNiedzielne owocobranie w parku Sady Żoliborskie

Owoce pigwy zawierają dużo witaminy C, więc syrop z pigwy warto dodawać do herbaty, zwłaszcza w sezonie jesiennym. Owoce można również zmienić w smaczne i aromatyczne przetwory. Podpowiadamy, czym różni się pigwa od pigwowca.

● Syrop z pigwy jest świetnym dodatkiem do herbaty. ● Owoce pigwy często mylone są z owocami pigwowca. ● Owoce pigwy zawierają dużą ilość witaminy C.

Jak wygląda pigwa?

Pigwy należą do rodziny różowatych. Co ciekawe, to jeden z najstarszych gatunków owocowych, które są uprawiane na świecie. Pochodzi z Azji. Najwięcej pigwy produkuje się w Turcji, Chinach, Iranie, Argentynie, Maroko i Rumunii, ale również w Bułgarii i na Węgrzech. W Polsce drzewka dorastają do trzech metrów.

Owoce pigwy wyglądem przypominają jabłka lub gruszki. Pokryte są meszkiem, który nazywa się kutnerem. Jest to cecha, po której najłatwiej odróżnić owoc pigwy od pigwowca.

Nasiona, skórka i liście pigwy wykazują właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i bakteriostatyczne. Badania potwierdzają również właściwości lecznicze owoców.

Pigwa gruszkowa

W ogrodach przydomowych zobaczyć można często pigwę gruszkową (pigwę pospolitą formę gruszkową). Dorasta ona do dwóch lub trzech metrów wysokości, a jej kwiaty przypominają kwiat jabłoni. Owoce natomiast przypominają gruszki.

Pigwa - kiedy zbierać?

Owoce pigwy dojrzewają w październiku. Owoce nadające się do zebrania mają żółty kolor, czasem też czerwone kropeczki. Jednak ze zbiorem wstrzymaj się do pierwszych przymrozków. Dzięki temu owoce będą nieco delikatniejsze. Po zebraniu przechowuj je w chłodnym, wentylowanych pomieszczeniu.

Kiedy przycinamy pigwę?

Pigwę najlepiej przycinać na wiosnę, po ruszeniu wegetacji, zanim pojawią się liście. Zwykle jest to moment między marcem a początkiem kwietnia.

Pigwa - jak jeść? Pomysły na przetwory

Owoce pigwy są twarde i mają dość cierpki smak. Z tego powodu nie nadają się do spożywania na surowo. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przerobić pigwę na przetwory - dżemy, nalewki, syropy. Dzięki przetworzeniu jej smak łagodnieje.

Jednym ze sposobów na przetworzenie owoców pigwy jest nalewka z pigwy. Do jej przygotowania można też wykorzystać owoce pigwowca. Niektóre przepisy sugerują wymieszanie obu tych roślin. 

Sok lub syrop z pigwy jest bardzo prostym sposobem na przetworzenie pigwy. Jak zrobić sok z pigwy? Wystarczy umyte, wypestkowane i drobno pokrojone owoce ułożyć warstwowo w słoiku, i po kolei (warstwa po warstwie) zasypać cukrem. Słój odstawia się na około tydzień (pamiętaj, żeby co jakiś czas potrząsnąć słoikiem), a później sok przelewa się do butelek i pasteryzuje. Kiedy masz już sok, pamiętaj, że pigwa do herbaty nadaje się idealnie. Możesz używać soku zamiast cytryny.

Dżem lub konfiturę z pigwy robi się bardzo prosto. Wystarczy obraną i pozbawioną gniazd nasiennych pigwę pokroić w grubą kostkę. Następnie wrzucić ją do garnka, dodać cukier i wodę (opcjonalnie również cynamon). Taką mieszankę gotuje się na małym ogniu do czasu, aż owoce zmiękną. Pamiętaj, żeby co jakiś czas zamieszać zawartość garnka. Kiedy masa zgęstnieje, przełóż ją do wyparzonych słoików. Zakręć je i pasteryzuj.

Autor:aw//mro

Źródło: encyklopediadrzew.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości