TVN Meteo | Ciekawostki

Meteopata - kto to? Charakterystyka i objawy meteopatii

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
IMGW
Liczba meteopatów rośnie (materiał archiwalny)
Liczba meteopatów rośnie (materiał archiwalny)tvn24
wideo 2/3
tvn24Liczba meteopatów rośnie (materiał archiwalny)

Meteopaci silniej od innych odczuwają zmiany warunków pogodowych. Pogoda ma bowiem wpływ na organizm człowieka. Żeby przygotować się na nadchodzące zmiany, warto sprawdzać warunki biometeo w codziennych prognozach pogody.

● Nagłe zmiany ciśnienia mają duży wpływ na człowieka. ● Temperatura komfortowa dla człowieka (czyli komfort termiczny) to około 21-22 stopnie Celsjusza. ● Wpływ na samopoczucie człowieka mają też burze.

Czym jest meteopatia? 

Meteopaci (meteoropaci) to osoby, które są szczególnie wrażliwe na pogodę, a przede wszystkim na jej zmiany. Takich osób przybywa wraz z rozwojem cywilizacji, a najwięcej jest ich w ośrodkach miejskich. Ich organizmy są bowiem mniej odporne. Jeszcze w latach 60. XX wieku meteopaci stanowili około 30-40 proc. zdrowej populacji. Jednak już na początku XXI wieku ich udział zwiększył się do 50-70 proc

Osoby te cierpią na przypadłość określaną mianem meteopatii (meteoropatii). Może być ona uwarunkowana genetycznie lub nabyta w czasie życia - w wyniku chorób, braku ruchu czy starzenia się organizmu.

Meteopata - objawy

Objawy, z którymi najczęściej borykają się meteopaci, to: - uczucie zmęczenia, - nadmierna senność, - bóle głowy, - nerwowość, rozdrażnienie, - skoki ciśnienia tętniczego.

Szczególną wrażliwością na pogodę odznaczają się osoby, u których stwierdzono choroby meteorotropowe, czyli takie, w których znaleziono korelację między ich występowaniem a konkretną pogodą. 

W przypadku choroby wieńcowej nagłe zmiany pogody mogą częściej wywoływać bóle serca. Przy chorobie nadciśnieniowej stwierdzono, że podczas przechodzenia chłodnych frontów atmosferycznych pojawiają się największe wahania ciśnienia tętniczego. Choroba alergiczna może być potęgowana przez napływ chłodnych mas powietrza i nagły wzrost burzliwości. Rośnie wtedy częstotliwość napadów astmy oskrzelowej. Jesienią i zimą częściej występują natomiast wrzody żołądka i dwunastnicy

Meteopaci - jak sobie radzić?

Nie ma żadnych leków na meteopatię. Polecanymi metodami walki z wpływem pogody na organizm są jednak: - prowadzenie zdrowego trybu życia - ważna jest aktywność fizyczna, - częste spacery, - bliski kontakt z naturą, - dieta bogata w witaminy z grupy B, kasze, ziarna, ryby, witaminę D, - picie odpowiedniej ilości wody, - w przypadku spadków ciśnienia i przy braku przeciwwskazań można sięgnąć po kawę, a podczas upału po ziołowe środki uspokajające.

Wpływ pogody na człowieka

Duży wpływ na organizm człowieka mają zmiany ciśnienia atmosferycznego. Nagły spadek ciśnienia atmosferycznego może objawiać się podnieceniem, euforią, zahamowaniem czynności zmysłów lub zaburzeniami postawy ciała. Dochodzi również do zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Niskie ciśnienie atmosferyczne ma wpływ na samopoczucie człowieka. Meteopaci mogą odczuwać ból głowy, senność i zmęczenie.

Niekorzystne dla człowieka są już zmiany ciśnienia atmosferycznego ponad osiem hektopaskali (hPa) w ciągu doby. Zmiany takie najczęstsze są w sytuacji, kiedy przemieszczają się fronty atmosferyczne. Dla człowieka gorsze są fronty chłodne. Występują wtedy często burze, które wyzwalają uczucie lęku i niepokoju, sprawiają, że trudniej jest się skoncentrować, możliwe są nawet zaburzenia krążeniowe i jelitowe.

Szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego również nie pozostaje obojętny dla człowieka. Objawami wysokiego ciśnienia atmosferycznego mogą być nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, co prowadzi do trudności z utrzymaniem koncentracji, osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie.

Warunki biometeo

Meteopaci, ale nie tylko, mogą przygotować się na nadchodzące zmiany warunków pogodowych. W tym celu warto śledzić pogodę dla meteopatów, czyli taką, które prognozuje warunki biometeo.

Synoptycy tworząc prognozę warunków biometeo biorą pod uwagę wiele elementów pogody - przepływ mas powietrza, temperaturę, wiatr czy ciśnienie atmosferyczne. Jak sprawdzić biomet? Na tvn24.pl znajdziesz te informacje w codziennej prognozie pogody. Jest tam opis sytuacji na kolejny dzień wraz z mapą, która pokazuje, w których regionach warunki biometeo będą korzystne, niekorzystne lub neutralne.

Autor:aw//mro

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości