Dziwny zapach moczu po zjedzeniu szparagów. Skąd się bierze?

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Szparagi w towarzystwie 6-minutowego jajka
Szparagi w towarzystwie 6-minutowego jajkaTVN Meteo Active
wideo 2/20
TVN Meteo ActiveSzparagi w towarzystwie 6-minutowego jajka

Sezon na szparagi trwa w najlepsze. Zjedzenie tych bogatych w witaminy warzyw powoduje, że mocz części ludzi ma charakterystyczny, mocno kapuściany zapach. Naukowczyni z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie tłumaczy, czym jest on spowodowany.

Dlaczego mocz po zjedzeniu szparagów ma dziwny zapach? Głównym winowajcą jest kwas asparagusowy (tak zwany kwas szparagowy).

- To nieszkodliwa dla organizmu substancja z grupy kwasów organicznych zawierająca w sobie atomy siarki. Efektem przemian tego kwasu w naszym układzie pokarmowym jest powstanie metabolitów, które z łatwością są wydalane z naszego organizmu w moczu i to właśnie ich obecności przypisuje się charakterystyczny zapach moczu - powiedziała doktor Małgorzata Starowicz z Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk (IRZiBŻ PAN) w Olsztynie.

Dziwny zapach moczu po zjedzeniu szparagów

Zapach moczu po spożyciu szparagów może przypominać woń gotowanej kapusty.

- To za sprawą związków, które powstają w szlaku metabolicznym po spożyciu szparagów. Do tej pory zidentyfikowano cztery związki, które mogą potencjalnie odpowiadać za specyficzny zapach moczu: metanotiol, siarczek dimetylu, sulfotlenek dimetylu oraz dimetylsulfon (wszystkie zawierają w swojej budowie atomy siarki). Ale nie ma się jednak czego obawiać, to naturalny proces zachodzący w każdym organizmie - tłumaczyła Starowicz. Kwas asparagusowy w takim stężeniu występuje tylko w szparagach, stąd jego nazwa (szparagi po łacinie to Asparagus). Specyficzny zapach moczu pojawia się dość szybko, czasem nawet po 15-20 minutach od spożycia tych warzyw. Co ciekawe, nie wszyscy ludzie potrafią wyczuć ten zapach. Ma to związek z polimorfizmem pojedynczego nukleotydu w genach receptorów węchu - innymi słowy: jedni mogą mieć taki gen, a drudzy nie. Ponadto istnieje grupa ludzi, którzy nie wytwarzają lotnych metabolitów tego kwasu, czego konsekwencją jest brak charakterystycznego zapachu moczu po spożyciu szparagów. Ten fenomen nie został jeszcze wyjaśniony. Badanie zapachu moczu może być pomocne przy diagnozowaniu chorób metabolicznych, a jego nieprzyjemny zapach mógłby wskazywać na objawy chorobowe, stąd zainteresowanie naukowców tematyką związków uwalniających się z moczu.

- W przypadku spożycia szparagów nie wykazano nieprawidłowości w metabolizowaniu składników w nich zawartych, czyli ich spożywanie jest całkowicie bezpieczne - przypomniała badaczka.

Źródło witamin i minerałów

Zarówno szparagi zielone, jak i białe są dobrym źródłem witamin A, B1, B2, C i E oraz minerałów: magnezu (Mg), fosforu (P), wapnia (Ca) i żelaza (Fe).

Innymi podstawowymi cennymi składnikami szparagów są olejki eteryczne, asparagina, arginina, tyrozyna, flawonoidy (kempferol, kwercetyna i rutyna) i taniny. - Wymienione związki posiadają silne właściwości przeciwutleniające, immunostymulujące, przeciwzapalne czy też przeciwbakteryjne - podkreśliła Małgorzata Starowicz.

Szparagi Karolina/AdobeStock

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Karolina/AdobeStock

Pozostałe wiadomości