Krzyż powstał w 1982 r. w wejherowskim szpitalu. Zrobił go Zygmunt Błażek, wspomagany przez internowanych w stanie wojennym działaczy Solidarności. Wśród nich był m.in. Lech Kaczyński. Na początku krzyż znajdował się w kościele św. Brygidy w Gdańsku, potem zniknął. Nie wiadomo nawet, kiedy to się dokładnie stało.
Na stronie internetowej gdańskiej Solidarności pojawiło się nietypowe ogłoszenie. Zygmunt Błażek prosi o pomoc w odnalezieniu krzyża, który zrobił w 1982 r. w wejherowskim szpitalu. Wówczas w placówce przebywali internowani z ośrodka w Strzebielinku. Przy budowie krzyża pomagał mu m.in. Lech Kaczyński.
"To relikwia"
Wiadomo, że krzyż przez cały stan wojenny znajdował się w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Niektórzy twierdzą, że był przechowywany na strychu. Kilka razy wykorzystywano go również przy budowie Grobu Pańskiego na Wielkanoc. Potem jakby zapadł się pod ziemię.
- Pan Zygmunt poprosił mnie o pomoc w poszukiwaniach, więc przygotowałem krótką wiadomość i rozesłałem do osób, które mogłyby coś na ten temat wiedzieć. Rozmawialiśmy już z tymi, którzy służyli w tym kościele. Na razie nie mamy więcej informacji. Żałujemy, że nikt nie spytał o to ks. Jankowskiego, gdy jeszcze żył - opowiada zaangażowany w poszukiwania Krzysztof Żmuda.
Jak podkreśla, liczy, że uda się odnaleźć krzyż i umieści go w jakimś honorowym miejscu. - To byłaby już decyzja proboszcza. Ten krzyż to taka relikwia z tamtych czasów - dodaje Żmuda.
Pierwszy trafił tam Lech Kaczyński
Ośrodek Odosobnienia dla internowanych w Strzebielinku działał od 13 grudnia 1981 do 23 grudnia 1982 r. Była to jedna z większych placówek w kraju. Internowano tam głównie działaczy z Gdańska i Słupska. Łącznie przebywało tam 491 osób, 1/3 stanowiły kobiety.
Pierwszą osobą internowaną w ośrodku był Lech Kaczyński. Trafili tam m.in. Jan Rulewski, Janusz Onyszkiewicz, Karol Modzelewski, Andrzej Gwiazda i Jacek Merkel.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze/ Encyklopedia Solidarności
Źródło zdjęcia głównego: solidarność.gda.pl