Listy, pocztówki, ulotki, bilety... - Muzeum Emigracji w Gdyni zbiera wszelkie pamiątki związane z emigracją. I apeluje o przynoszenie "skarbów" do placówki.
Jak informuje, dr Marcin Szerle, specjalista ds. badawczych muzeum, już dziś placówka, której otwarcie planowane jest za mniej więcej rok, ma zaczątek zbiorów.
- Są to głównie obiekty związane z ruchem pasażerskim: zarówno z samym gdyńskim Dworcem Morskim, jak i podróżami na polskich transatlantykach przed oraz po II wojnie światowej – tłumaczy Szerle.
Pamiątki rodzinne
Jak dodaje Szerle, pozyskane już pamiątki przekazali przede wszystkim pracownicy stoczni, portu oraz załóg statków. - Mamy np. pocztówki, menu okrętowe z jednego z transatlantyków, zdjęcia z podróży. Ta kolekcja – związana z tym konkretnie aspektem emigracji, zaczyna już nabierać kształtu – mówi Szerle dodając, że do placówki trafiło też sporo prywatnych listów zarówno tych wysłanych z zagranicy, jak tych napisanych przez członków rodziny pozostałych w kraju.
Listy, pocztówki i bilety
Muzeum liczy, że w ramach ogłoszonej właśnie akcji pod hasłem „Emigracja w rzeczy samej”, pozyska kolejne pamiątki, które pokażą prywatny wymiar wędrówek milionów Polaków po świecie. - Czekamy na listy przesyłane niegdyś z zagranicy, stare pocztówki, fotografie rodzinne, ulotki, pamiętniki, rękopisy, dokumenty. Wartość mają też przedmioty związane bezpośrednio z podróżą, jak paszporty, bilety i stare kufry. Ważna jest dla nas ich przeszłość, dlatego – jeśli to możliwe – prosimy o opisanie w kilku słowach dziejów danego przedmiotu – zaznacza Szerle.
Muzeum w budowie
Muzeum Emigracji to nowa placówka na muzealnej mapie Polski. Ma ono powstać w obiekcie Dworca Morskiego oraz przylegającego do niego Magazynu Tranzytowego na terenie portu w Gdyni, które to miejsca przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego.
Placówka będzie prezentować historię emigracji z ziem polskich. Wystawa główna mieścić się będzie w magazynie, liczącym 3,6 tys. metrów kw., natomiast w budynku dworca powstanie kino studyjne, przestrzeń do działań o charakterze teatralnym i koncertowym, czytelnia, restauracja itp.
Koszt urządzenia muzeum wyniesie ok. 50 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowić będzie wsparcie z programu Jessica Unii Europejskiej. Otwarcie zaplanowane jest na przełom 2014 i 2015 roku.
Pamiątki można przynosić bezpośrednio do biura Muzeum Emigracji, która znajduje się na al. Marszałka Piłsudskiego 18. Można również skontaktować się z pracownikami za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie.
Tak będzie wyglądać Muzeum Emigracji:
Tu powstaje Muzeum Emigracji w Gdyni:
Autor: aja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Miasta Gdyni