Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Dżihadyści spod sztandaru Państwa Islamskiego są wyjątkowo sprawni, jeśli chodzi o propagandę internetową. Właśnie opublikowali swoje najnowsze dokonanie: krótki "trailer" jest zrobiony na modłę filmików promocyjnych hollywoodzkich produkcji. Radykałowie sugerują w nim, że wezmą odwet na USA.

Siły zbrojne Iraku rozpoczęły ofensywę przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego w trzech miastach prowincji Anbar na zachodzie kraju - poinformowały źródła w irackich władzach bezpieczeństwa. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka oświadczyło, że w lipcu, w ciągu miesiąca od ogłoszenia kalifatu na kontrolowanych przez nich terenach syryjskich i w Iraku, do dżihadystów dołączyło ok. 6,3 tys. bojowników.

Stany Zjednoczone i inne państwa Zachodu stanowczo odrzucają możliwość współpracy z rządem w Damaszku przy zwalczaniu Państwa Islamskiego. Innego zdania jest jednak rząd w Bagdadzie. Iracki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Flaeh al-Fajad spotkał się z prezydentem Baszarem el-Asadem i zapoznał go z postępami walki z dżihadystami po irackiej stronie granicy.

Groźby wobec papieża są wiarygodne - twierdzi ambasador Iraku przy Stolicy Apostolskiej Habib al-Sadr. Jego zdaniem członkowie Państwa Islamskiego mogą zaatakować głowę Kościoła katolickiego podczas nieodległej w czasie pielgrzymki do Albanii lub podczas listopadowej wizyty w Turcji. To już kolejne doniesienia o możliwym zamachu na Franciszka i kolejne, które Watykan uznaje za przesadzone.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zestrzelili po raz pierwszy syryjski samolot bojowy - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka monitorujące wojnę domową w Syrii.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich sześciu lat terroryści wymusili 125 mln dolarów okupu w zamian za uprowadzonych na Bliskim Wschodzie Europejczyków. Płacą, choć oficjalnie milczą na ten temat, m.in. Niemcy, Włosi, Hiszpanie i Francuzi. Inną doktryną kierują się Amerykanie i Brytyjczycy, którzy nie negocjują z terrorystami i nie płacą. W ciągu ostatniego miesiąca terroryści ścięli dwóch amerykańskich dziennikarzy i jednego Brytyjczyka. Grożą egzekucją kolejnego.

Tureckie wojsko opracowuje plany utworzenia na południowej granicy kraju "strefy buforowej" chroniącej przed dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) - poinformowały w poniedziałek tureckie media cytując prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział kilka dni temu, że Stany Zjednoczone poprowadzą "szeroką koalicję" do nieugiętej kampanii w celu wyeliminowania bojowników Państwa Islamskiego, "gdziekolwiek się znajdą". Zadanie to okazuje się nie takie proste. Chętnych do walki z dżihadystami wcale nie jest tak wielu, a podział obowiązków między przyszłymi koalicjantami również nie jest jeszcze jasny.