Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Iracki premier Hajder al-Abadi ujawnił w czwartek, że podczas irackiej operacji wywiadowczej wykryto spisek mający na celu atak na linie metra w Stanach Zjednoczonych i w Paryżu, przygotowany przez cudzoziemskich bojowników Państwa Islamskiego w Iraku. Biały Dom nie potwierdza tych informacji, ale policja nowojorska podała, że sprawdza te ostrzeżenia.

Ponad 120 sunnickich ulemów z całego świata potępiło samozwańczego kalifa Abu Bakra al-Bagdadiego, przywódcę Państwa Islamskiego, za gwałty i masowe mordy oraz prześladowanie innych wspólnot religijnych. "To gwałt na islamie" - oświadczyli ulemowie.

Przedstawiciele syryjskich Kurdów poinformowali, że siły kurdyjskie zatrzymały ofensywę Państwa Islamskiego na północy Syrii. Wcześniej pojawiły się doniesienia o atakach lotniczych na cele dżihadystów w okolicach miasta Ajn al-Arab (Kobane). Źródła w siłach bezpieczeństwa Libanu podały z kolei, że armia libańska ujęła około 450 domniemanych bojowników islamistycznych przy granicy z Syrią,

Kraje członkowskie ONZ powinny uznać za poważne przestępstwo udział swych obywateli w rebelianckich ugrupowaniach zbrojnych za granicą oraz rekrutację na rzecz tych ugrupowań. Wzywa do tego rezolucja Rady Bezpieczeństwa przyjęta w czasie nadzwyczajnego posiedzenia w Nowym Jorku. Dokument wymierzony jest w proceder werbowania ochotników z różnych krajów przez dżihadystów.

Francuskie służby stały się obiektem kpin, po tym jak w wyniku nieporozumienia czekały na złym lotnisku na samolot z Turcji z trzema domniemanymi dżihadystami na pokładzie. Mężczyźni nie niepokojeni wyszli z lotniska, a po kilkunastu godzinach sami oddali się w ręce policji. Chcą współpracować i wyjaśnić, dlaczego pojechali do Syrii walczyć u boku fanatyków.

"New York Times" krytykuje władze USA za naloty na Państwo Islamskie (IS) w Syrii. Nie tylko wzmacniają syryjski reżim, ale też nie zostały poprzedzone publiczną debatą, konieczną przed zaangażowaniem kraju w kosztowny i długi konflikt - pisze gazeta. A to nie wszystkie zarzuty, jakie ten opiniotwórczy dziennik stawia administracji Baracka Obamy.

Australijska policja zastrzeliła podejrzanego o terroryzm nastolatka. Strzały padły, gdy wezwany na przesłuchanie na komisariat 18-latek zaatakował nożem funkcjonariuszy z wydziału antyterrorystycznego. Wcześniej ze względów bezpieczeństwa władze unieważniły mu paszport - poinformowała w środę australijska policja.

Wspierana przez Zachód syryjska opozycja z zadowoleniem przyjęła ataki lotnicze sił USA i jej arabskich sojuszników na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii, podkreślając że wzmocnią one walkę opozycji z reżimem prezydenta Baszara al-Asada. Tymczasem agencja Reutera dotarła do jednego z członków Państwa Islamskiego, który zagroził, że organizacja "odpowie na bombardowanie jej pozycji" i obciążył winą za naloty Arabię Saudyjską.