Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Francja jest ewidentnie na celowniku Państwa Islamskiego (IS), które szykuje się do przeprowadzenia "kampanii terrorystycznych ataków" w kraju - powiedział szef Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI) w parlamencie. Wystąpienie to miało miejsce 10 maja, ale dopiero teraz ujawniono jego treść.

Prezydenci USA i Turcji, Barack Obama i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali telefonicznie o wojnie w Syrii i działaniach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - poinformował w środę Biały Dom.

Francuskie siły bezpieczeństwa od początku roku zatrzymały za związki z dżihadyzmem 101 osób. Od 2013 roku udaremniono 15 planowanych we Francji zamachów terrorystycznych - oświadczył szef MSW Bernard Cazeneuve w opublikowanym w piątek wywiadzie. Minister dodał, że zagrożenie atakiem terrorystycznym we Francji wciąż jest "bardzo wysokie".

Od końca 2015 roku żołnierze sił operacji specjalnych USA stacjonują w dwóch wysuniętych placówkach w Libii, a ich zadaniem jest zidentyfikowanie lokalnych partnerów przed ewentualną ofensywą przeciwko Państwu Islamskiemu - pisze piątkowy "Washington Post".

Dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), po kilku zwycięskich starciach z armią rządową, zdołali zająć pozycje wokół miasta Palmira (środkowa Syria), słynnego ze starożytnych ruin - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Władze Iraku poinformowały, że dzięki prowadzonej przy wsparciu USA kampanii zbrojnej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu odzyskały około dwóch trzecich terytorium zajętego przez to ugrupowanie w błyskawicznym natarciu w 2014 roku.

W każdym regionie Francji powstanie do końca 2017 roku specjalny ośrodek resocjalizacji dla "osób zradykalizowanych" i zagrożonych dżihadyzmem - ogłosił w poniedziałek premier Manuel Valls przedstawiając nowy plan walki z radykalizacją i terroryzmem.

Dwa lata temu zaginęło trzech brytyjskich nastolatków. Dziś wiadomo, że wyjechali do Syrii. Dwóch nie żyje, jeden wciąż walczy. W papierach rekrutacyjnych tzw. Państwa Islamskiego natrafiono właśnie na informacje o tym, jak ich zradykalizowano i rekrutowano do walki. Z przechwyconych przez Brytyjczyków dokumentów wynika, że ochotników jest o wiele łatwiej znaleźć, niż można się było tego spodziewać. Materiał "Faktów z Zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 19.55 w TVN24 BiS.

Szef Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) oświadczył we wtorek, że są sygnały wskazujące na to, że tzw. Państwo Islamskie (IS) jest w stanie produkować na własną rękę broń chemiczną w Syrii i Iraku, gdzie dżihadyści okupują znaczne tereny.