Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Ponad 500 osób podejrzewanych o przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (IS) schwytano podczas ucieczki z oblężonej przez wojsko i siły bezpieczeństwa Faludży - podała iracka policja. Mieli oni wmieszać się w tłum cywilnych uciekinierów z miasta.

Informacje o tym, że napastnik z Orlando zadeklarował wierność tzw. Państwu Islamskiemu wywołały na powrót pytanie: czy faktycznie działał z rozkazu IS, czy też szukał rozgłosu i aprobaty dżihadystów dla osobistego aktu nienawiści - pisze komentatorka "NYT". W TVN24 BiS raport specjalny o strzelaninie w Orlando.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w niedzielę, że tego dnia doszło do "najkrwawszej strzelaniny w amerykańskiej historii". Atak w nocnym klubie dla gejów w Orlando, na Florydzie, w którym zginęło 50 ludzi, nazwał "aktem terroru" i "aktem nienawiści". W TVN24 BiS raport specjalny poświęcony strzelaninie.

Iracka armia poinformowała w niedzielę, że zapewniła pierwszą bezpieczną drogę ewakuacyjną, którą cywile mogą opuścić bastion tzw. Państwa Islamskiego - Faludżę. Według norweskiej organizacji pomocowej, z miasta już pierwszego dnia uciekły 4 tys. ludzi.

Siły wierne popieranemu przez ONZ libijskiemu Rządowi Zgody Narodowej opanowały w piątek strategiczny port Syrta w środkowej części Libii, wypierając stamtąd dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) - poinformował Reuters, powołując się na miejscowe źródła.

Nazywa się Mohamad Khweis, ma 26 lat i właściwie nikt, kogo poznał w swoim życiu, go nie pamięta. W ubiegłym roku wyruszył z Virginii, w której mieszkał przez Londyn do Syrii. Dołączył do dżihadystów, ale życie tam "okazało się zbyt trudne". Uciekł i został schwytany przez Kurdów. Teraz wrócił do USA po szybkiej ekstradycji i najprawdopodobniej spędzi lata w więzieniu. Jego historię opisuje "Washington Post".

Talibscy bojownicy zarabiają ok. 20 mln dolarów rocznie na nielegalnej eksploatacji kopalń lapis lazuli na północnym wschodzie Afganistanu - informuje brytyjska organizacja pozarządowa Global Witness. Domaga się wpisania afgańskiego lapis lazuli na listę "minerałów konfliktu".

Prezydent Syrii Baszar el-Asad wezwał we wtorek do kontynuowania "wojny z terroryzmem", jak nazywa trwający od ponad pięciu lat konflikt z islamistami i rebeliantami. Zapowiedział, że syryjskie wojska odbiją z rąk przeciwników "każdy skrawek" terytorium.

Samoloty bojowe USA rozpoczęły w sobotę drugi dzień nalotów na cele Państwa Islamskiego (IS) z lotniskowca USS Harry S. Truman znajdującego się na Morzu Śródziemnym - poinformowała amerykańska marynarka wojenna.