Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

21-letni haker z Kosowa, Ardit Ferizi, został w piątek skazany przez amerykański sąd na 20 lat pozbawienia wolności za kradzież danych ponad tysiąca przedstawicieli amerykańskich władz i wojska w celu przekazania ich tzw. Państwu Islamskiemu.

Struktury tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Mosulu przestają działać, bojownicy są zdezorientowani, mnożą się naloty, aresztowania i egzekucje, mające być aktem desperacji dżihadystów - tak twierdzą świadkowie cytowani przez gazetę "Washington Post". Na miasto, uznawane za ostatni wielki bastion IS w Iraku, w październiku ma ruszyć ofensywa wojsk irackich.

Zatrzymany we wtorek w Kolonii uchodźca z Syrii mógł próbować dokonać w przyszłości zamachu bombowego - podała w środę policja. Szesnastolatek komunikował się przez internet z osobą powiązaną z tzw. Państwem Islamskim i otrzymał od niej wskazówki dotyczące budowy ładunku wybuchowego.

Uzbrojony w nóż mężczyzna, który w sobotę ranił w amerykańskim stanie Minnesota osiem osób, zanim został zastrzelony przez policjanta, był bojownikiem tzw. Państwa Islamskiego (IS) - podała w niedzielę propagandowa agencja prasowa dżihadystów, Amak.

Rosyjskie lotnictwo zaatakowało pozycje dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) nieopodal Palmiry w środkowej Syrii, zapobiegając przygotowywanemu przez nich atakowi na miasto - poinformował gen. Wiktor Poznichir.

W celu zakończenia przelewu krwi w Syrii i Iraku, duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV opowiedział się za dialogiem z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego, a tak przynajmniej jego słowa - bardzo ogólne i niejednoznaczne - zinterpretowała agencja Associated Press, której reporter towarzyszy mu w czasie jego wizyty w Europie.

Pentagon potwierdził w poniedziałek, że rzecznik tzw. Państwa Islamskiego (IS) Abu Mohammed al-Adnani zginął w Syrii w amerykańskim nalocie 30 sierpnia. Wcześniej o śmierci dżihadysty informowało Ministerstwo Obrony w Moskwie, które utrzymywało, że al-Adnani zginął w rosyjskim ataku.

Najmłodszy bojownik tzw. Państwa Islamskiego z Polski wychował się w bardzo konserwatywnej i wielodzietnej rodzinie na południu kraju. Kiedyś spokojny, uśmiechnięty dobry uczeń i student, dziś poszukiwany międzynarodowym listem gończym terrorysta. Reporter TVN24 dotarł do znajomych 24-letniego Jakuba Jakusa. Kim jest polski dżihadysta? Materiał "Czarno na białym".

Brytyjski sąd skazał radykalnego kaznodzieję Anjema Choudary'ego na pięć lat i sześć miesięcy więzienia. Wcześniej ława przysięgłych uznała go winnym zachęcania do wspierania tzw. Państwa Islamskiego.

Tzw. Państwo Islamskie jest coraz mniejsze - traci ziemię i w Iraku, i w Libii, i w Syrii, ale to, co pozostawia po sobie, budzi większe przerażenie niż opowieści tych, którym udało się stamtąd uciec. Dżihadyści dopuszczają się tortur, gwałtów, a reporterzy odnajdują wiele pozostawionych masowych grobów. Zbrodnie popełniają zaprawieni w walkach bojownicy, którzy służyli w jeszcze armii Saddama Husajna, ale też nastolatkowie, którzy jeszcze niedawno wiedli zupełnie normalne życie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.