Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) uszkodzili fasadę rzymskiego amfiteatru w starożytnej Palmirze oraz zniszczyli Tetrapylon, który był jednym z najsłynniejszych zabytków tego historycznego miasta na wschodzie Syrii - podała państwowa agencja prasowa Sana. Dżihadyści w grudniu 2016 roku ponownie zajęli to terytorium, zmuszając do odwrotu syryjskie wojska rządowe.

Ewentualne wysłanie tysięcy amerykańskich żołnierzy ponownie do Iraku oraz do Syrii mogłoby skłonić sojuszników USA w tych krajach do wycofania się z walki z dżihadystami. Mogłoby także doprowadzić do silnego antyamerykańskiego oporu - uważa ustępujący szef Pentagonu.

Francuskie służby antyterrorystyczne oceniają, że około 700 obywateli tego kraju walczy w szeregach dżihadystycznego tzw. Państwa islamskiego (IS) w Iraku i Syrii. Oprócz tego około tysiąca nadal przebywa we Francji, ale pragnie przyłączyć się do dżihadu.

Uzbek, który w noc sylwestrową zabił 39 osób w Stambule, powiedział policji, że w ostatnim momencie musiał zmienić cel ataku, bo było tam za dużo policji - twierdzą tureckie media. Ich zdaniem mężczyzna twierdzi, że działał na bezpośrednie polecenie tzw. Państwa Islamskiego.

Napastnik, który w sylwestrową noc zastrzelił w jednym z klubów w Stambule 39 osób, został zatrzymany - poinformował gubernator Stambułu, Vasip Sahin. Potwierdził on, że to 34-letni Uzbek i poinformował, że zatrzymany przyznał się już do winy. W czasie trwającej ponad dwa tygodnie obławy zatrzymano w sumie 50 osób.

Irackie siły specjalne dotarły do drugiego mostu w Mosulu, który stanowi strategiczną przeprawę łączącą wschodnią część miasta z zachodnią - podała w piątek w oświadczeniu armia. Pojawiły się też informacje o wkroczeniu żołnierzy na teren uniwersytetu. Zachodnia część miasta jest cały czas w rękach dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Turcja uzależnia rozmowy na temat wycofania swych wojsk z północnego Iraku od oczyszczenia tego obszaru z sił tzw. Państwa Islamskiego (IS) - oznajmił turecki minister obrony Fikri Isik. Zapewnił jednocześnie o chęci przyjacielskiego rozwiązania problemu.

Około 70 proc. wschodniego Mosulu zostało odbite z rąk tzw. Państwa Islamskiego (IS) - pisze w czwartek Reuters, powołując się na irackiego generała. Ofensywa sił irackich i ich sojuszników na ten ostatni bastion IS w Iraku rozpoczęła się w połowie października.

Siły irackie odbiły z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) dwie dzielnice we wschodniej części Mosulu na północy Iraku - poinformowały źródła, na które powołuje się agencja Reutera. Z miasta uciekają przed walkami tysiące cywilów.