Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział, że musi "zobaczyć konkrety" w związku z obietnicą pokonania tzw. Państwa Islamskiego przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Rozmieszczone w Syrii siły USA nazwał "najeźdźczymi", gdyż nie mają pozwolenia syryjskich władz.

Tam, gdzie do walki z dżihadystami do tej pory Amerykanie wysyłali jedynie trzymających się cienia komandosów, pojawili się teraz żołnierze z ciężkim sprzętem i łopoczącymi gwieździstymi sztandarami. Waszyngton wyraźnie zdwoił wysiłki w walce z tzw. Państwem Islamskim. W irackim Mosulu Irakijczycy twierdzą, że kilka tajemniczych "dużych pojazdów" amerykańskich całkowicie sparaliżowało do tej pory bardzo aktywne drony dżihadystów.

Przebrani za lekarzy uzbrojeni napastnicy zaatakowali główny szpital wojskowy w centrum Kabulu, nieopodal ambasady USA w Afganistanie - poinformowały afgańskie władze i świadkowie. Zginęło ponad 30 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Wojska reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada odbiły z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) stację pomp, która służy zaopatrzeniu w wodę Aleppo - podało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Szefowie sztabów generalnych Turcji, Rosji i USA spotkali się, by przedyskutować możliwości poprawy koordynacji działań w Syrii, tak by uniknąć starć między różnymi formacjami zbrojnymi prowadzącymi walkę z tak zwanym Państwem Islamskim - oświadczyła we wtorek turecka armia. O planowaniu takiego spotkania wcześniej nie informowano.

Sojusz ugrupowań syryjskiej opozycji, wspierany przez międzynarodową koalicję antyislamistyczną pod wodzą USA, w poniedziałek zablokował drogę między kontrolowanym przez tzw. Państwo Islamskie miastem Ar-Rakka a prowincją Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

Wspierane przez USA siły irackie przejęły w poniedziałek kontrolę nad mostem al-Hurriya w Mosulu. Jest to już drugi most nad rzeką Tygrys kontrolowany przez prowadzącą ofensywę w celu wyparcia dżihadystów z zachodniej części miasta armię iracką. O opanowaniu mostu poinformowało dowództwo irackie.

Piętnastu Jordańczyków skazanych na śmierć za terroryzm i inne zbrodnie zostało powieszonych w sobotę o świcie. Informację tę przekazał rzecznik prasowy rządu i minister stanu do spraw mediów Mohammad Momani.

Liczba dżihadystów, którzy od początku konfliktu wyjechali z Niemiec do Syrii i Iraku, by wspierać tak zwane Państwo Islamskie, wzrosła do 910 - podał w piątek "Der Spiegel", powołując się na dane Niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji. Ok. 145 z nich zginęło w walce.

Sześciu pracowników ochrony hotelu w tunezyjskiej Susie, w którym w czerwcu 2015 roku doszło do ataku terrorystycznego, stanęło przed sądem - poinformował rzecznik sądowego śledztwa w sprawie ataku Sofian Sliti. Jak pisze agencja Reutera, usłyszeli oni zarzuty nieudzielenia pomocy turystom.

Prokuratura Krajowa zleciła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zweryfikowanie informacji o śmierci Polaka podejrzanego o terroryzm. Portal SITE, monitorujący strony dżihadystyczne poinformował w środę wieczorem, że polski bojownik tak zwanego Państwa Islamskiego zginął w prowincji Aleppo. Informacja ta nie została potwierdzona przez inne źródła. W 2016 roku Międzynarodowe Centrum Antyterroryzmu szacowało, że w szeregach islamistów jest od 20 do 40 Polaków.

Pochodzącemu z Białorusi Żydowi, który podczas służby wojskowej w Izraelu przeszedł na islam, postawiono zarzuty związków z terrorystyczną organizacją Państwo Islamskie - podała izraelska policja. Miał on zamiar przyłączyć się do szeregów IS w Syrii.

Irackie siły bezpieczeństwa zbliżają się do głównego kompleksu budynków rządowych w zachodnim Mosulu w ramach ofensywy wypierania z tej części miasta bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformował przedstawiciel tych sił do spraw kontaktów z mediami.

Mężczyzna powiązany z tzw. Państwem Islamskim (IS) zdetonował niewielką bombę w Bandungu, na zachodzie indonezyjskiej wyspy Jawa. Po eksplozji uciekł do pobliskiego budynku i go podpalił. Został postrzelony przez policję i zmarł od odniesionych ran.