Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Dowódca sił USA do walki z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) w Iraku i Syrii generał Stephen Townsend oświadczył we wtorek, że koalicję czekają "długie i wyczerpujące walki" o zdobycie Ar-Rakki, ale atak na "stolicę" dżihadystów będzie "decydującym ciosem dla kalifatu IS".

Co najmniej 12 osób zginęło w atakach Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) na wschodzie Ar-Rakki uważanej za stolicę tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. We wtorek ogłoszono rozpoczęcie bitwy o odbicie tego miasta.

Po ośmiu dniach walk z rebeliantami o miasto Marawi na południu Filipin armia oświadczyła, że odbiła 90 procent straconego terytorium. Informację przekazał rzecznik filipińskich sił zbrojnych Restituto Padilla, cytowany przez telewizję ABS-CBN.

Co najmniej 105 osób zginęło w ciągu ostatnich kilku dni w mieście Marawi - informuje filipińska armia. Do miasta przed tygodniem wtargnęły setki uzbrojonych islamistów, po czym wybuchły zacięte walki uliczne. Wygląda na to, że tak zwane Państwo Islamskie (IS) stara się właśnie rozszerzyć swoją aktywność na Azję Południowo-Wschodnią.

Egipskie siły zbrojne dokonały uderzeń na cele dżihadystów w odpowiedzi na zamach na autokar przewożący Koptów, w którym zginęło co najmniej 28 osób - ogłosił w piątek wieczorem prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi. Nie podał szczegółów ataków.

Trzech wysokich rangą przywódców tak zwanego Państwa Islamskiego zostało w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zabitych w atakach koalicji w Iraku i Syrii - ujawnił Pentagon w opublikowanym w piątek oświadczeniu. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało z kolei o śmierci wielu członków rodzin islamistów w ciągu ostatniej doby.

28 krajów NATO podjęło decyzję o przyłączeniu się Sojuszu do międzynarodowej koalicji przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu - podały źródła dyplomatyczne. Zapadła ona na spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich w kwaterze głównej Sojuszu.