Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Holandia po raz pierwszy zastosowała obowiązującą od marca ustawę, która zezwala na pozbawienie obywatelstwa osoby, których obecność w kraju może narażać bezpieczeństwo narodowe - poinformował w środę w Hadze minister sprawiedliwości Stef Blok.

Libańska organizacja Hezbollah, sojusznik prezydenta Syrii Baszara el-Asada, ogłosiła zwycięstwo w wojnie w Syrii - podał we wtorek libański dziennik "Al-Akhbar". Deklaracja ta związana jest z sukcesami armii rządowej w walce z dżihadystami na wschodzie kraju.

Przed sądem w Paryżu stanęła we wtorek Nathalie Haddadi - matka dżihadysty, oskarżona o finansowanie terroryzmu, czyli przesyłanie synowi pieniędzy w okresie, w którym był on związany z tak zwanym Państwem Islamskim (IS). Sąd ma ustalić, czy miała tego świadomość.

W niedzielę wieczorem armia syryjska zbliżyła się na odległość pięciu kilometrów od oblężonej od ponad trzech lat przez tak zwane Państwo Islamskie (IS) rządowej enklawy w Dajr az-Zaur. Przerwanie oblężenia będzie jednak dopiero początkiem bitwy o kontrolę nad całym miastem.

Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w czwartek zwycięstwo nad bojownikami tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w Tal Afar - jednym z trzech ostatnich bastionów dżihadystów - i tym samym ostateczne odbicie z ich rąk całej prowincji Niniwa.

Po zapowiedziach ataków i groźbach wobec Hiszpanii opublikowanych w internecie przez dżihadystów zespół pałacowy Alhambra, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, zwiększa systemy kontroli i bezpieczeństwa - podają w środę hiszpańskie media.

W Watykanie nie wprowadzono dodatkowych środków bezpieczeństwa po ujawnieniu pogróżek pod adresem papieża Franciszka - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Stanu alarmu nie podniesiono też po zamachu w Barcelonie.

Potrzebne są szybkie metody wydalania osób, które przybyły do Finlandii z niewłaściwych powodów – powiedział w poniedziałek premier Juha Sipila, nawiązując do zamachu terrorystycznego w Turku. Dodał, że jak najszybciej musi też zostać przyjęte nowe prawo o inwigilacji.

Czterech z pięciu napastników, którzy zaatakowali w piątek nad ranem w Cambrils, zostało zastrzelonych przez jednego policjanta - podała w piątek katalońska policja. Napastnicy samochodem wjechali w ludzi, a następnie ugodzili przypadkową osobę nożem. Policja podała więcej szczegółów dotyczących tego ataku, w którym zginęła kobieta.