Nad Europą nadal dominować będą dwa układy baryczne; na zachodzie głęboki niż z centrum nad północnym Atlantykiem, a na wschodzie mglisty, jesienny wyż z centrum nad Rosją.
Europę północną i centralną obejmuje potężny niż z centrum nad północną Norwegią. Polska jest pod wpływem tego niżu, w strefie frontu atmosferycznego przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju.
W ciągu najbliższej doby zatoka niżowa w raz z układem frontów atmosferycznych (ciepły, a potem chłodny) przewędruje z zachodu na wschód przez całą Polskę.
Europę północną i wschodnią obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże. Polska jest pod wpływem klina wyżowego, tylko na zachodzie zaznacza się zatoka niżowa.
W ciągu najbliższej doby w rozkładzie ciśnienia nad Europą nie zajdą istotne zmiany. Polska pozostanie pod wpływem rozległego niżu znad Morza Norweskiego.
W ciągu najbliższej doby wyż ukraiński przesunie się nad Mołdawię, a znad zachodniego Bałtyku przywędruje do nas zatoka niżowa z frontem atmosferycznym.
Wyspy Brytyjskie, Norwegię i Rosję obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże z centrami nad Ukrainą i Austrią. Polska jest pod wpływem pogodnego wyżu ukraińskiego.
Europę Północną i Bałkany obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże z centrami nad Atlantykiem, Austrią i Ukrainą. Polska jest pod wpływem pogodnego klina wyżowego.
W ciągu najbliższej doby wyż znad Polski przesunie się na wschód, nad Ukrainę a w ślad za wyżem na ziemie zachodnie wejdzie zatoka niżowa z frontem atmosferycznym.
W ciągu następnej doby zatoka niżowa znad Niemiec, wraz z frontem atmosferycznym, przejdzie przez całą Polskę i w poniedziałek późnym wieczorem opuści nasze wschodnie granice.