Horyzont

Horyzont

"Obie strony przedstawią wyniki tego spotkania jako sukces"

Jest to zjawisko jednoznacznie pozytywne - tak prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, komentował planowany szczyt przywódców USA i Korei Północnej. Gość "Horyzontu" podkreślił, że sprawa denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego pozostaje kwestią otwartą.

Gebert o zerwaniu porozumienia z Iranem

Ważą się losy porozumienia nuklearnego zawartego przed trzema laty z Iranem. - Jeżeli je zerwiemy, damy najlepszy możliwy dowód, najbardziej "twardogłowym" ajatollahom, że ze światem nie ma co rozmawiać, ponieważ oni nie przestrzegają porozumień, które sami podpisali - mówił Konstanty Gebert, publicysta, w programie "Horyzont" na TVN24 BiS.

Garton Ash o Macronie i Wielkiej Brytanii

Politycy PiS trafiają, mówiąc o rewolucji godności, redystrybucji prestiżu - podkreślał profesor Timothy Garton Ash w programie "Horyzont" w TVN24, porównując polityczną sytuację w Polsce do sytuacji we Francji. Odniósł się w tym kontekście między innymi do wystąpienia Emmanuela Macrona w Parlamencie Europejskim, podczas którego padły słowa o "wojnie domowej między liberalną demokracją a rosnącym autorytaryzmem".

Sasnal, Menkiszak i Wróblewski o ataku na Syrię

Tematem "Horyzontu" był atak sił zachodniej koalicji na instalacje broni chemicznej reżimu Baszara al-Asada w Syrii. Gośćmi programu byli: Patrycja Sasnal, Marek Menkiszak i Artur Wróblewski. Program poprowadził Maciej Wierzyński.

Sasnal i Balcer o wpływie terroryzmu na politykę

- Bliski Wschód będzie poddany rządom czterech mocarstw: Izraela, Iranu, Turcji i Rosji - mówiła w programie "Horyzont" w TVN24 Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Według Adama Balcera z WiseEuropa Rosja jest "graczem, który traktuje Bliski Wschód jako najważniejszą arenę do odgrywania swojej roli w skali globalnej".

"Po raz pierwszy po dwóch latach rządzenia następuje krok, którego wcześniej nie było"

- Nikt nie ma chęci w Europie, żeby rozpoczynać awantury z Polską, ani Polska też nie ma w tym najmniejszego interesu - ocenił w programie "Horyzont" Marek Grela, były ambasador Polski przy Unii Europejskiej. Jego zdaniem rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz pierwszy zrobił krok w polityce zagranicznej, który może oznaczać chęć osiągnięcia kompromisu w rozmowach z Komisją Europejską na temat stanu praworządności w Polsce. Z kolei Jan Maria Rokita, ekspert TVN24 BiS, mówił o upadku fundamentów Unii. W ten sposób, odniósł się do słów ministra Jacka Czaputowicza dotyczących kryzysu instytucjonalnego Wspólnoty.

Były premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk

Ukraińska armia to jedyne wojsko, któremu udało się zatrzymać rosyjskich żołnierzy w ostatnich kilku dekadach - podkreślał Arsenij Jaceniuk. Były premier Ukrainy w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS odniósł się również do udostępnienia Ukrainie przez USA nowoczesnego uzbrojenia. Gośćmi „Horyzontu” byli także dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski i były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. Rozmowa skupiła się głównie na sprawie otrucia Siergieja Skripala i jego córki.

Profesor Zbigniew Lewicki i Michał Baranowski

Kryzys zdecydowanie jest, ale raczej amerykańsko-polski niż polsko-amerykański, bo chociaż wywołany bardziej przez nas, to realizowany w USA - ocenił w programie "Horyzont" w TVN24 profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego zdaniem wizyta Krzysztofa Szczerskiego w Waszyngtonie jest najlepszym dowodem, że "nasze możliwości są zamrożone". Michał Baranowski, dyrektor German Marshall Fund, zauważył, że problem w relacjach amerykańsko-polskich nie ogranicza się do burzy wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, ale zaczął się już wcześniej.

W "Horyzoncie" o stosunkach polsko-żydowskich

Polska jest i nadal będzie miejscem przyjaznym dla Żydów - ocenił w sobotę w programie "Horyzont" TVN24 dyrektor Jewish Community Center w Krakowie Jonathan Ornstein. Odnosząc się do sporu wokół nowelizacji ustawy o IPN, powiedział, że "to jest ciężki czas, ale musimy szukać sposobu, aby iść dalej".

Radosław Sikorski w "Horyzoncie"

- Sytuacja wyjściowa w sprawie negocjacji budżetowych z Unią Europejską jest fatalna - powiedział w programie "Horyzont" były minister spraw zagranicznym - Radosław Sikorski. Jego zdaniem partia rządząca nie walczy o jak najwięcej pieniędzy, a jedynie o ograniczenie strat.

Profesor Bogdan Góralczyk i Jacek Najder

Kim Dzong Un chce wyjść z dokuczliwych sankcji, ale swoich programów (wojskowych) nie powstrzyma - tak prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego ocenia napiętą sytuację na Półwyspie Koreańskim. Gość "Horyzontu" w TVN24 podkreślił coraz większe zaangażowanie Chin w kryzys wokół północnokoreańskiego programu atomowego. Natomiast Jacek Najder, były wiceminister spraw zagranicznych, wskazał, że wyprzedzające uderzenie na Pjongjang byłoby "druzgocące i katastrofalne". Program poprowadził Maciej Wierzyński.

Dariusz Stola

- Przez dwa lata, kiedy ten projekt [ustawy o IPN - red.] gdzieś krążył pomiędzy komisjami sejmowymi i ministerstwami, nikt nie spytał historyków, co oni na ten temat sądzą - zauważył w programie "Horyzont" prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - To tak, jakby pan robił reformę szpitali i zapomniał spytać lekarzy, czy to jest dobra metoda do leczenia - dodał.

Marcin Bosacki i Grzegorz Kostrzewa-Zorbas

- Ważne jest to, co Polska może osiągnąć przy stole negocjacyjnym - tak wizytę szefa amerykańskiej dyplomacji skomentował Marcin Bosacki, były ambasador RP w Kanadzie. Wspólnie z politologiem Grzegorzem Kostrzewą-Zorbasem był gościem programu "Horyzont" TVN24.

Jan Cieński i Jan Rokita

Siły zainteresowane po obu stronach tym, aby do zaostrzenia stosunków nie doszło i nastało uspokojenie są na tyle duże, że myślę, iż to się stanie - komentował w "Horyzoncie" stosunki polskiego rządu z Brukselą Jan Rokita, były polityk i komentator TVN BiS. - Twarz się zmieniła, ale podstawa problemów Warszawy z Brukselą została - ocenił z kolei Jan Cieński, dziennikarz "Politico".