Xi rozmawiał z Merkel i Macronem. Pekin: wyrazili poparcie dla umowy inwestycyjnej Unii z Chinami

Źródło:
PAP

Przywódca Chin Xi Jinping odbył w poniedziałek wirtualne spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Tematem rozmów były relacje chińsko-europejskie oraz sprawy globalne – poinformowała państwowa chińska telewizja CCTV.

W czasie trójstronnej rozmowy Xi Jinping wezwał do zacieśnienia współpracy Chin z Europą, by lepiej odpowiadać na globalne wyzwania. Wyraził również nadzieję, że strona europejska będzie odgrywała bardziej aktywną rolę w sprawach międzynarodowych oraz zapewni przejrzyste i niedyskryminujące środowisko dla chińskich firm – podała CCTV.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Biuro Angeli Merkel poinformowało, że kanclerz Niemiec i prezydent Francji wymienili z przywódcą Chin opinie na temat relacji UE-ChRL. Dyskutowali również o handlu międzynarodowym, ochronie klimatu i bioróżnorodności, a także o współpracy w walce z pandemią COVID-19, światowych dostawach szczepionek oraz "innych kwestiach globalnych i regionalnych". Źródła francuskie przekazały natomiast agencji Reutera, że przywódcy Chin, Niemiec i Francji rozmawiali przez ponad godzinę i wspólnie wezwali wszystkie strony negocjacji nuklearnych z Iranem, aby skorzystały z okazji na osiągnięcie porozumienia.

MSZ Chin: Merkel i Macron wyrazili poparcie dla chińsko-unijnej umowy inwestycyjnej

Po spotkaniu chińskie MSZ wydało komunikat, w którym poinformowało, że Angela Merkel i Emmanuel Macron w rozmowie z przywódcą ChRL wyrazili poparcie dla umowy inwestycyjnej UE-Chiny. Parlament Europejski w maju wstrzymał ratyfikację tej umowy w związku z obawami o łamanie praw człowieka w Chinach.

"Prezydent Macron poparł finalizację umowy inwestycyjnej z Chinami, a kanclerz Merkel wyraziła nadzieję, że zostanie ona ratyfikowana tak szybko, jak to możliwe" – napisano w komunikacie chińskiego ministerstwa.

Tymczasem według informacji przekazanych przez rząd w Paryżu Merkel i Macron wyrazili w rozmowie z Xi "poważne obawy" dotyczące sytuacji praw człowieka w Chinach i ponownie zażądali od Pekinu, aby zwalczał pracę przymusową.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił zawarcie porozumienia politycznego co do wszechstronnej umowy inwestycyjnej (CAI) UE-Chiny pod koniec grudnia 2020 roku. W maju Komisja Europejska i Parlament Europejski zawiesiły jednak starania o jej ratyfikację z powodu unijnych sankcji na Chiny za łamanie praw człowieka w Sinciangu i chińskich sankcji odwetowych na obywateli UE. Wcześniej część krajów UE krytykowała Michela oraz Niemcy i Francję za sposób, w jaki ogłoszono porozumienie. Pojawiały się opinie, że negocjacje z Chinami zostały pod naciskiem tych krajów nadzwyczajnie przyspieszone, aby zawrzeć umowę jeszcze przed końcem unijnej prezydencji Niemiec. Podkreślano też, że ze stroną chińską powinni rozmawiać szefowie unijnych instytucji, którzy reprezentują Wspólnotę, tymczasem tuż przed ogłoszeniem porozumienia z przywódcą Chin rozmawiali też Merkel i Macron.

Napięcia na linii Chiny-Zachód

Wirtualne spotkanie Xi z Merkel i Macronem nastąpiło kilka dni po hucznych obchodach 100-lecia Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Pekinie oraz w okresie nasilonych napięć pomiędzy ChRL a państwami Zachodu, szczególnie z USA, które starają się budować międzynarodowy front sprzeciwu wobec działań Pekinu.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP