Zełenski: Jasne jest, jak bardzo nienaturalne jest oddzielenie Ukrainy od Europy. Nie pozwolę, aby ten podział dalej istniał

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
TVN24, PAP
Zełenski: historia trzyma nas po różnych stronach wartości ideologicznych, ale te mury już dawno zostały zniszczone
Zełenski: historia trzyma nas po różnych stronach wartości ideologicznych, ale te mury już dawno zostały zniszczoneYouTube/NATO Parliamentary Assembly
wideo 2/24
Zełenski: Ukraina nie jest jeszcze pełnoprawnym członkiem NATO i UE, ale zwracam się do was w imieniu obywateli, którzy zawsze byli przedstawicielami wspólnoty naszych wartości

Ukraina nie jest jeszcze pełnoprawnym członkiem NATO i Unii Europejskiej, ale zwracam się do was w imieniu naszych obywateli, którzy zawsze byli, są i będą przedstawicielami wspólnoty naszych wartości - mówił Wołodymyr Zełenski w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Madrycie.

Ukraina obchodzi dziś Dzień Wolności i Godności na pamiątkę Pomarańczowej Rewolucji z 2004 roku i Rewolucji Godności z 2013 roku. W wyniku pierwszych protestów na kijowskim Majdanie prezydencką władzę uzyskał Wiktor Juszczenko. Rewolucja Godności przeszła do historii jako masowe wystąpienia społeczne przeciwko prorosyjskiemu przywódcy Wiktorowi Janukowyczowi.

Demonstracje w listopadzie 2013 roku wybuchły w reakcji na odmowę podpisania przez Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i trwały do lutego 2014 roku, gdy prezydent został odsunięty z urzędu. Podczas Rewolucji Godności zginęło około 100 ukraińskich cywilów.

Zełenski w Madrycie: widzimy wyraźnie, co stanowi dla nas zagrożenie

W tym dniu prezydent Wołodymyr Zełenski przemawiał online w trakcie sesji obradującego w Madrycie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Wspomniał między innymi wydarzenia z 2013 i 2014 roku. - Ukraińcy na placach i ulicach naszych miast walczyli o swoje prawo do europejskiego wyboru - mówił.

- Ukraina nie jest jeszcze pełnoprawnym członkiem NATO i Unii Europejskiej, ale zwracam się do was w imieniu naszych obywateli, którzy zawsze byli, są i będą przedstawicielami wspólnoty naszych wartości. Historia trzyma nas po różnych stronach wartości ideologicznych, ale te mury już dawno zostały zniszczone, a nasze wartości są wciąż razem - zaznaczał.

Jak zaznaczał Zełenski, teraz te wartości bronione są na polu walki przy zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę. - Absolutnie jasnym jest, jak bardzo niesprawiedliwa i nienaturalna jest ta wojna i jak bardzo nienaturalne jest oddzielenie Ukrainy od Europy. Nie pozwolę na to, żeby ten podział dalej istniał. Zwracam się do was z wezwaniem, by wspólnota naszych wartości i narodów nigdy więcej nie została podzielona czy osłabiona. Widzimy wyraźnie, co stanowi dla nas zagrożenie - oświadczył prezydent Ukrainy.

Dalej akcentował, jak ważne jest bycie zjednoczonym w obronie jego kraju. - Widzicie wyraźnie, że Ukraina musi stać się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i NATO. Wzywam was, byście wsparli nasze wnioski o członkostwo - mówił, zwracając się do zgromadzonych.

Zełenski zaapelował do krajów członkowskich NATO o zagwarantowanie ochrony ukraińskich obiektów nuklearnych przed sabotażem ze strony Rosji. - Wszystkie kraje są zainteresowane tym, by nie doszło w naszych obiektach nuklearnych do niebezpiecznych incydentów. Wszyscy potrzebujemy, by zagwarantowane zostało zabezpieczenie przed rosyjskim sabotażem w obiektach nuklearnych - powiedział.

- Rosja popełnia ludobójstwo, niszczy naszą infrastrukturę energetyczną. Niszczenie dostaw energii, niszczenie dostaw wody, niszczenie ogrzewania zimą jest celem Rosji. Związane jest to z tym, żeby zagrozić życiu milionów obywateli. To absolutna zbrodnia. W związku z tym słusznie byłoby, gdyby wszystkie parlamenty uznały Rosję jako państwo terrorystyczne, tak jak zostało to uczynione na Litwie, Łotwie, w Polsce, Estonii i Czechach - zaznaczył.

Całe wystąpienie Wołodymyra Zelenskiego ze Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Madrycie
Całe wystąpienie Wołodymyra Zelenskiego YouTube/NATO Parliamentary Assembly

Autor:akw / prpb

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości