Papież Franciszek o szczepieniach jako "akcie miłości"

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Papież przyłączył się do kampanii organizacji pozarządowej Ad Council, która zachęca do szczepień przeciw koronawirusowi. "Szczepienia dają nadzieję na położenie kresu pandemii, ale tylko wtedy, gdy będą dostępne dla wszystkich" - powiedział w specjalnym przesłaniu Franciszek.

W kampanii pod hasłem "It’s up to You" (To zależy od Ciebie) uczestniczą też eksperci i znane osobistości ze świata polityki, wśród nich byli prezydenci USA: Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton i Jimmy Carter.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W orędziu rozpowszechnionym przez Watykan w środę papież oświadczył, że "w braterskim duchu przyłącza się do tego przesłania nadziei na bardziej świetlaną przyszłość". - Dzięki Bogu i pracy wielu, mamy dzisiaj szczepionki chroniące nas przed COVID-19. Dają one nadzieję na położenie kresu pandemii, ale tylko wtedy, gdy będą dostępne dla wszystkich i jeśli będziemy ze sobą współpracować - dodał Franciszek.

Papież przekonywał, że zaszczepienie się szczepionkami zaaprobowanymi przez kompetentne władze jest "aktem miłości". - I przyczynienie się do tego, by większość osób zaszczepiło się jest aktem miłości, miłości do siebie samych, do rodziny i przyjaciół, miłości do wszystkich narodów - powiedział.

Apel o "małe gesty"

Zdaniem papieża jest również miłość społeczna i miłość polityczna, jest ona powszechna i pełna osobistych gestów, zdolnych do tego, by przekształcić społeczeństwo i uczynić je lepszym. "Zaszczepienie się jest prostym, ale głębokim sposobem krzewienia dobra wspólnego i opiekowaniem się sobą nawzajem, zwłaszcza najsłabszymi. Proszę Boga o to, by każdy mógł dodać swoje małe ziarenko piasku, swój mały gest miłości. Choć jest on mały, miłość jest zawsze wielka" - przekazał.

Papież zaapelował o to, by takimi małymi gestami wnieść wkład na rzecz "lepszej przyszłości".

Kampania przeznaczoną dla globalnej publiczności

Razem z Franciszkiem do kampanii na rzecz rozbudzenia zaufania do szczepień przyłączyło się sześciu dostojników Kościoła katolickiego: arcybiskup Jose Horacio Gomez Velasco z Los Angeles w USA, kardynałowie Carlos Aguiar Retes z Meksyku, Oscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu, Claudio Hummes z Brazylii, Gregorio Rosa Chavez z Salwadoru i arcybiskup Hector Miguel Cabrejos Vidarte z Peru.

Papież Franciszek został zaszczepiony przeciw koronawirusowi w marcu. Wcześniej mówił w wywiadzie dla włoskiej telewizji, że "z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, bo stawką jest zdrowie i życie, także innych osób".

W oświadczeniu amerykańska organizacja pozarządowa Ad Council stwierdziła, że przesłanie papieża jest pierwszą kampanią przeznaczoną dla globalnej publiczności.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości