Amerykanie przejęli frachtowiec. Na pokładzie "irańska broń i elementy rakietowe"

TVN24

Amerykańscy marynarze przejęli transport broni i elementów rakietowych na Morzu ArabskimUS Navy
wideo 2/13

Irańską broń i części rakietowe przejęła załoga amerykańskiego niszczyciela w czasie kontroli frachtowca na Morzu Arabskim - poinformował Departament Obrony USA. Według amerykańskiego urzędnika, na którego powołują się media, broń ta mogła trafić do jemeńskich rebeliantów Huti.

Rzecznik Pentagonu powiedział, że "bezpaństwowy" statek został zatrzymany do kontroli 25 listopada na wodach międzynarodowych. Załoga okrętu wojennego USA znalazła w ładowniach frachtowca irańską broń i "zaawansowane elementy rakietowe".

Według agencji Reutera, powołującej się na anonimowego urzędnika, zatrzymania dokonała załoga niszczyciela USS Forrest Sherman. Załoga frachtowca została przekazana jemeńskiej straży przybrzeżnej, a uzbrojenie przejęły siły zbrojne USA.

"Jesteśmy w trakcie przeprowadzania dokładnego śledztwa w tej sprawie" - przekazano w oświadczeniu Pentagonu.

Jeden z amerykańskich urzędników powiedział, że według wstępnych informacji broń ta mogła być przeznaczona dla szyickich rebeliantów z jemeńskiego ruchu Huti, wspieranych przez Iran.

Wojna w Jemenie

Według ekspertów ONZ mimo embarga, Iran dostarcza broń rebeliantom. Władze w Teheranie zdecydowanie jednak temu zaprzeczają.

Wojna w Jemenie trwa od 2015 roku. Po stronie prezydenta Abda Rabu Mansura al-Hadiego, którego rebelianci zmusili do schronienia się w Rijadzie, stanęła koalicja sunnickich państw Zatoki Perskiej pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

W wojnie domowej w Jemenie śmierć poniosły już dziesiątki tysięcy ludzi, a 3,3 mln musiało opuścić swoje domy. Najbiedniejszy kraj Półwyspu Arabskiego został zepchnięty na skraj głodu. 24 mln Jemeńczyków potrzebuje pomocy humanitarnej.

Wojna domowa w Jemenie
Maciej Zieliński | PAP/Reuters

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP, Reuters