Prezydent Izraela "bardzo usatysfakcjonowany" po spotkaniu z Bidenem

Autor:
asty\mtom
Źródło:
TVN24

Joe Biden podkreślił "żelazne" zobowiązanie Ameryki do wspierania Izraela. Amerykański przywódca podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem zapewnił, że za jego rządów Iran nigdy nie zdobędzie broni jądrowej.

- To, co mogę wam powiedzieć, to że Iran nigdy nie zdobędzie broni jądrowej na mojej wachcie - zapewniał Biden na początku spotkania z Riwlinem w Gabinecie Owalnym. Po spotkaniu Riwlin stwierdził, że jest "bardzo usatysfakcjonowany" słowami Bidena na temat Iranu i ocenił, że relacje z USA są "absolutnie doskonałe".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Iran był jednym z głównych tematów rozmów obu przywódców. Biden przypomniał, że dzień wcześniej USA przeprowadziły serię uderzeń na proirańskie milicje w Syrii i Iraku. Polityka nowej administracji i chęć powrotu do porozumienia jądrowego z Iranem od początku wywoływała niepokoje w Izraelu, który był przeciwny układowi.

Wśród tematów poruszanych w poniedziałek były też konsekwencje niedawnego konfliktu zbrojnego między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy.

Amerykański przywódca zaznaczył też, że jego zobowiązanie do pomocy Izraelowi jest "żelazne" i wyraził przy tym poparcie dla starań Tel Awiwu o normalizację stosunków z państwa arabskimi, takimi jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar. Tuż przed wizytą w Białym Domu, Riwlin spotkał się z ambasadorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Waszyngtonie.

Po spotkaniu Joe Biden powiedział, że ma nadzieję wkrótce spotkać się także z nowym premierem Izraela Naftalim Bennettem. Wizyta Riwlina w Waszyngtonie to ostatnia zagraniczna wizyta obecnego prezydenta Izraela. Jego siedmioletnia kadencja wygasa w lipcu.

Autor:asty\mtom

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości