Biden chce przedłużenia Nowego STARTu. Moskwa odpowiada: wszystko zależy od szczegółów

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden będzie zabiegać o pięcioletnie przedłużenie układu z Rosją o ograniczeniu zbrojeń strategicznych Nowy START – przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Rzeczniczka Białego Domu podkreśliła, że Biden uważa, że ten układ z Rosją jest "w interesie narodowym USA". - Przedłużenie układu ma nawet większy sens, gdy relacje z Rosją są, jak teraz, antagonistyczne – dodała Jen Psaki.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w piątek w odpowiedzi, że Rosja z zadowoleniem przyjmuje zamiar nowej administracji USA. - Możemy tylko przyjąć z zadowoleniem samą wolę polityczną przedłużenia tego dokumentu. Wszystko jednak zależy od szczegółów tej propozycji, których na razie nie mogę komentować, bo jeszcze trzeba je przeanalizować - powiedział Pieskow. Zauważył także, że Rosja nie wie, "o czym konkretnie gotowa jest rozmawiać strona amerykańska".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Rzecznik prezydenta Władimira Putina dodał, że Rosja popiera przedłużenie układu, przy czym po to, aby strony miały czas na dalsze rozmowy i kontakty. Podkreślił też, że w trakcie dyskusji na temat porozumienia z 2011 r. obie strony powinny uwzględniać wzajemne zastrzeżenia. - Do tej pory wysuwane były warunki, pod jakimi układ zostanie przedłużony. Niektóre z nich absolutnie nam nie odpowiadały - oznajmił Pieskow.

MSZ Rosji zaproponowało w minioną środę Stanom Zjednoczonym przedłużenie układu Nowy START na pięć lat, przy czym "bez warunków wstępnych".

Nowy START

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.

Nowy START wygaśnie w lutym. W październiku 2020 roku Biały Dom odrzucił rosyjską propozycję w sprawie przedłużenia układu o rok bez żadnych warunków. USA domagały się wówczas wstrzymanie modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP