TVN24 | Świat

"Przeciwciała są nieco osłabione, ale nie na tyle, aby miało to duży wpływ na ochronę"

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
momo/kg
Źródło:
PAP

Ze wstępnych laboratoryjnych prac amerykańskich naukowców wynika, że szczepionki przeciwko COVID-19 koncernów Moderna i Pfizer/BioNTech są skuteczne przeciwko indyjskim wariantom koronawirusa. Z najnowszych badań wynika również, że jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson jest skuteczna przeciwko nowym mutacjom wirusa SARS-CoV-2 z RPA i Brazylii.

Badania nad szczepionkami Moderny oraz Pfizera i BioNTechu zostały przeprowadzone przez NYU Grossman School of Medicine i NYU Langone Center. - Doszliśmy do wniosku, że przeciwciała wytwarzane przez szczepionki są nieco osłabione w kontakcie z tymi wariantami (indyjskimi – red.), ale nie na tyle, aby miało to duży wpływ na ochronę zapewnianą przez te preparaty – powiedział Nathaniel Landau, główny autor badania.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Szczepionki pozostaną bardzo skuteczne"

W czasie badania naukowcy pobrali krew od osób, które zostały zaszczepione preparatem Moderny i Pfizera (otrzymało je około 150 milionów Amerykanów). Następnie wystawili te próbki na działanie syntetycznego wirusa z określonymi mutacjami wariantów B.1.617 i B.1.618, oboma zidentyfikowanymi po raz pierwszy w Indiach.

Tę mieszaninę następnie poddawano kontaktowi z komórkami laboratoryjnymi, aby obserwować, ile z nich zostanie zakażonych. Średnio w przypadku wariantu B.1.617 naukowcy zaobserwowali czterokrotne zmniejszenie ilości przeciwciał neutralizujących, które są wytwarzane przez układ odpornościowy w celu blokowania dostępu komórek dla wirusa. Dla wariantu B.1.618 redukcja była trzykrotna.

- Innymi słowy, niektóre przeciwciała nie działają już przeciwko wariantom, ale nadal istnieje wiele z nich, które działają – mówił Landau. - Jest ich wystarczająco dużo, aby wykonać swoją pracę, w związku z tym wierzymy, że te szczepionki pozostaną bardzo skuteczne – dodał. - Nasze wyniki dają nam pewność, że obecne szczepionki zapewnią ochronę przed zidentyfikowanymi do tej pory wariantami – podsumował naukowiec.

Amerykańscy naukowcy nie wykluczają, że w przyszłości pojawią się bardziej odporne warianty koronawirusa.

Szczepionka Johnson & Johnson skuteczna przeciw mutacjom z RPA i Brazylii

Tymczasem III faza badania klinicznego o akronimie ENSEMBLE, którego wyniki opublikowano w "New England Journal of Medicine" wykazała, że jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson jest skuteczna przeciwko nowym wariantom koronawirusa SARS-CoV-2 z RPA i Brazylii.

W badaniu udział wzięło łącznie 43 783 uczestników w wieku 18 lat i starszych. W badanej grupie 44 proc. stanowiły osoby ze Stanów Zjednoczonych, 41 proc. z Ameryki Środkowej i Południowej (Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Meksyk, Peru) i 15 proc. z Afryki Południowej. Warianty obserwowane w badaniu obejmowały wariant B.1.351 (20H/501Y.V2), który zidentyfikowano w 95 procentach przypadków COVID-19 w Afryce Południowej, oraz wariant z linii P2, który zidentyfikowano w 69 procentach przypadków COVID-19 w Brazylii.

W Afryce Południowej skuteczność szczepionki oceniono na 64 proc. przeciwko umiarkowanemu do ciężkiego COVID-19 oraz blisko 82 proc. przeciwko ciężkiej i bardzo ciężkiej (krytycznej) chorobie w 28. dniu po szczepieniu. Skuteczność została również utrzymana u uczestników w Brazylii – z 68-procentową skutecznością przeciwko umiarkowanej do ciężkiej chorobie i ok. 88-procentową skutecznością przeciwko ciężkiej i bardzo ciężkiej chorobie.

Ogólnie wykazano, że szczepionka charakteryzuje się 85-procentową skutecznością w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Początek skuteczności był widoczny siedem dni po szczepieniu w przypadku choroby ciężkiej i 14 dni po szczepieniu w przypadku choroby umiarkowanej do ciężkiej. Po 28 dniach od szczepienia zapobiegała hospitalizacji (ale też przyjęciu na oddział intensywnej terapii, konieczności wentylacji mechanicznej czy pozaustrojowego natleniania krwi ECMO) i zgonom u wszystkich uczestników badania. Co ważne, skuteczność szczepionki nadal rosła po około ośmiu tygodniach od szczepienia. Z badania wynika też, że skuteczność szczepionki jest niezależna od rasy i pochodzenia etnicznego, wieku, miejsca zamieszkania i chorób współistniejących.

Jak poinformował Tomasz Skrzypczak, dyrektor zarządzający Janssen Polska (producenta szczepionki) w informacji prasowej, szczepionka zapewnia ochronę przed najpoważniejszymi skutkami choroby również w grupie osób w wieku powyżej 60 lat. Aż 34 proc. uczestników badania ENSEMBLE należało do tej grupy wiekowej. Uczestnicy III fazy badania są nadal poddani obserwacji przez okres do dwóch lat w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności preparatu.

Autor:asty, momo/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości