Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 472 dni. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly zarzucił Iranowi, że dostarcza Rosji amunicję, którą ta wykorzystuje w wojnie w Ukrainie. Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, spotkali się w Soczi. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> W okupowanej przez Rosjan Nowej Kachowce na południu Ukrainy poziom wody zaczął opadać po powodzi spowodowanej zniszczeniem tamy tamtejszej elektrowni. Miasto pozostaje bez prądu - poinformował w Radiu Swoboda szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta Wołodymyr Kowałenko.

> Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zarzucił Iranowi, że dostarcza Rosji amunicję, którą ta wykorzystuje w wojnie w Ukrainie. To pierwsze oskarżenie tego typu ze strony brytyjskiego rządu. - Iran zapewnia Rosji stały strumień broni i amunicji, która jest wykorzystywana do zabijania cywilów w Ukrainie. W zamian Rosja dostarcza Iranowi zaawansowaną technologię wojskową, wsparcie finansowe i porady, które reżim może wykorzystać do grożenia naszym partnerom na Bliskim Wschodzie i tłumienia protestów - powiedział szef brytyjskiej dyplomacji.

> Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, spotkali się w Soczi - podały. Spotkanie odbywało się w "nieformalnej atmosferze", a prezydenci w czasie rozmowy poruszyli między innymi temat rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej broni jądrowej.

> Wystąpienie Rosji z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) zostało potępione przez członków NATO. W oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej Sojuszu napisano, iż decyzja Moskwy "jest ostatnim z serii działań systematycznie podważających bezpieczeństwo euroatlantyckie". Podkreślono, że traktat to "kamień węgielny architektury bezpieczeństwa Europy".

> Rząd Węgier wynegocjował z Rosjanami uwolnienie i przekazanie 11 jeńców wojennych - Węgrów z ukraińskiego Zakarpacia. Kijów nie wiedział o całej sprawie, dlatego ukraińskie MSZ wezwało charge d'affaires Węgier.

Zakarpacie graniczy między innymi z Węgrami Shutterstock

> Pentagon ogłosił kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. W skład nowej transzy programu zakupów broni wchodzą między innymi rakiety do systemów Patriot i HAWK oraz drony Puma. Pakiet jest wart ponad dwa miliardy dolarów.

> W poniedziałek (12 czerwca) odbędzie się w Paryżu szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i kanclerza Olafa Scholza na temat pomocy wojskowej, humanitarnej i gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy - poinformował Pałac Elizejski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości