Największy brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy. Sunak ogłosi go w Warszawie

Źródło:
PAP
Spotkanie Rishiego Sunaka i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie. Nagranie z listopada 2022 roku
Spotkanie Rishiego Sunaka i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie. Nagranie z listopada 2022 roku
twitter.com/RishiSunak
Spotkanie Rishiego Sunaka i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowietwitter.com/RishiSunak

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosi we wtorek w Warszawie nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jego wartość stanowi 500 milionów funtów - poinformowało biuro szefa brytyjskiego rządu. Jak podkreślono, to największy pojedynczy brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy.

W komunikacie zapowiedziano, że Rishi Sunak spotka się z polskim premierem Donaldem Tuskiem, aby rozmawiać o pogłębieniu stosunków brytyjsko-polskich, po czym obaj przeprowadzą rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat bezpieczeństwa europejskiego i wsparcia dla Ukrainy.

Następnie Sunak uda się do Niemiec na spotkanie z kanclerzem Olafem Scholzem.

CZYTAJ: David Cameron: jeśli nie zatrzymamy Putina, pójdzie po więcej, jak Hitler

500 milionów funtów wsparcia

Rząd w Londynie przekazał, że dodatkowe fundusze w wysokości 500 milionów funtów zwiększą wartość brytyjskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy do trzech miliardów funtów w bieżącym roku i zostaną wykorzystane do szybkiego dostarczenia pilnie potrzebnej amunicji, obrony powietrznej, dronów i wsparcia inżynieryjnego.

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii przekaże również największy do tej pory pojedynczy pakiet sprzętu dla Ukrainy, który obejmie 60 łodzi bojowych, ponad 1600 pocisków uderzeniowych i obrony powietrznej, a także dodatkowe precyzyjne pociski kierowane dalekiego zasięgu Storm Shadow, ponad 400 pojazdów, 162 wozy opancerzone, 78 pojazdów terenowych oraz prawie cztery miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej.

Rishi Sunak w Kijowie. Zdjęcie z 12 stycznia president.gov.ua

CZYTAJ: Wielka Brytania i Ukraina podpisały "historyczną" umowę, dotyczy sfery bezpieczeństwa

"Obrona Ukrainy kluczowa dla naszego bezpieczeństwa"

"Obrona Ukrainy przed brutalnymi ambicjami Rosji jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa i całej Europy. Jeśli Putin odniesie sukces w tej agresywnej wojnie, nie zatrzyma się na polskiej granicy" - podano w komunikacie brytyjskiego rządu. Znalazło się w nim również sformułowanie, że przyjazd szefa rządu do Warszawy będzie miał na celu pogłębienie więzi z polskimi partnerami i zapewnienie nowego wsparcia wojskowego dla obrony Ukrainy. "Ukraińskie siły zbrojne nadal dzielnie walczą, ale potrzebują naszego wsparcia - i potrzebują go teraz" - zacytowano stwierdzenie Sunaka.

W komunikacie zapowiedziano, że podczas swojego pierwszego osobistego spotkania z premierem Polski Donaldem Tuskiem Sunak będzie dążył do pogłębienia więzi między Wielką Brytanią a Polską w wielu kwestiach. Ma zaoferować rozmieszczenie eskadry myśliwców RAF Typhoon w celu prowadzenia NATO-wskich operacji Air Policing nad Polską w przyszłym roku. Ponadto, aby jeszcze bardziej ożywić handel i wesprzeć brytyjskie firmy chcące inwestować w Polsce, ogłosi potrojenie funduszy dostępnych w ramach UK Export Finance, brytyjskiego mechanizmu wsparcia eksportu, z 5 milionów funtów do 15.

Autorka/Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: