Półtora miliarda euro na rzecz uzbrojenia Ukrainy. Deklaracja z 26 krajów

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP
Fragment wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas konferencji darczyńców
Fragment wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas konferencji darczyńcówtvn24
wideo 2/2
tvn24Fragment wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas konferencji darczyńców

W Kopenhadze odbyła się międzynarodowa konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy. Przedstawiciele 26 krajów, głównie ministrowie obrony, zadeklarowali przekazanie 1,5 miliarda euro na rzecz zwiększenia zdolności wojskowych broniącego się przed rosyjską inwazją kraju. Dyskutowano między innymi o możliwościach produkcji broni.

W Kopenhadze odbyła się międzynarodowa konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy. - Spotkaliśmy się, aby dać jasny przekaz: walka Ukrainy jest nasza, ale dzisiejsza konferencja dotyczyła nie tylko słów. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy zapewnić wsparcie Ukrainie w średnim i długim okresie - podkreślił gospodarz spotkania, minister obrony Danii Morten Bodskov.

Odnosząc się do zadeklarowanej kwoty 1,5 miliarda euro, Bodskov stwierdził, że może ona jeszcze wzrosnąć. - Wiele krajów zasygnalizowało chęć dalszej pomocy, najpierw jednak muszą o tym zdecydować parlamenty - podkreślił.

Ministrowie obrony zgodzili się w Kopenhadze na powołanie zarządzanego przez Wielką Brytanię funduszu, mającego pomóc zwiększyć produkcję broni. Islandia, która nie posiada własnego wojska, obiecała przygotowanie misji rozminowywania Ukrainy.

Wśród krajów, którym Bodskov szczególnie podziękował na konferencji prasowej za zaangażowanie, wymienił Polskę oraz Słowację, które zobowiązały się do zwiększenia produkcji sprzętu wojskowego. W Kopenhadze obecny był wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Ponad 100 milionów euro od rządu Danii

Rząd Danii ogłosił przekazanie Ukrainie na uzbrojenie dodatkowych 820 mln koron (ok. 110 mln euro). Minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram poinformował o dołączeniu swojego kraju do brytyjskiego programu szkolenia Ukraińców w Wielkiej Brytanii. Wcześniej wysłanie swoich instruktorów zadeklarowały m.in. Szwecja oraz Finlandia.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przyznał, że "jest usatysfakcjonowany rezultatem" spotkania. - O wielu szczegółach nie mogę mówić - zastrzegł. Ujawnił jedynie, że strona ukraińska przedstawiła swoje potrzeby. Część robocza konferencji była zamknięta dla mediów.

Darczyńcy zgodzili się spotkać we wrześniu, aby sprawdzić realizację ustaleń i kontynuować wsparcie Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości