Cameron w Kijowie: Ukraina ma prawo atakować cele w Rosji brytyjską bronią

Źródło:
PAP, Reuters
Brytyjski premier ogłosił nowy pakiet wsparcia dla Kijowa. "Ukraina nie jest sama"
Brytyjski premier ogłosił nowy pakiet wsparcia dla Kijowa. "Ukraina nie jest sama"TVN24
wideo 2/3
Brytyjski premier ogłosił nowy pakiet wsparcia dla Kijowa. "Ukraina nie jest sama"TVN24

Ukraina ma prawo wykorzystywać uzbrojenie z Wielkiej Brytanii do ataków na cele w Rosji - przekazał w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron podczas wizyty w Kijowie. Jak przekazało w piątek biuro ukraińskiego prezydenta, spotkał się między innymi z Wołodymyrem Zełenskim.

Kancelaria ukraińskiego prezydenta poinformowała w piątek, że szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron złożył wizytę w stolicy Ukrainy, Kijowie, gdzie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim omówił sytuację na froncie oraz wsparcie w obronie przed agresją Rosji.

Czytaj również: Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Do spotkania doszło w czwartek. Tego dnia Cameron zadeklarował w rozmowie z agencją Reutera, że Londyn przekaże Ukrainie trzy miliardy funtów w ramach corocznej pomocy i oświadczył, że Ukraina ma prawo wykorzystywać uzbrojenie z Wielkiej Brytanii do ataków na cele w Rosji. - Ukraina ma takie prawo. Gdy Rosja atakuje terytorium Ukrainy, łatwo jest zrozumieć, dlaczego Ukraina odczuwa potrzebę przekonania się, że ona także się broni - podkreślił szef brytyjskiej dyplomacji.

Do wypowiedzi Camerona odniosła się w piątek rzeczniczka prasowa rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. - Słowa Camerona są kolejnym dowodem wojny hybrydowej, którą Zachód toczy przeciwko naszemu krajowi - ​​stwierdziła. Jak zapowiedziała, "Rosja reaguje na to i będzie reagować nadal".

"Ogromne znaczenie w tym kluczowym momencie"

Po rozmowach z Cameronem Zełenski podziękował Wielkiej Brytanii za ogłoszony w ubiegłym tygodniu jeszcze jeden pakiet wsparcia obronnego o wartości 0,5 mld funtów - powiadomiła kancelaria prezydencka w Kijowie. - Przekazanie tego pakietu, wraz z niezwykle ważną decyzją USA o pomocy, ma ogromne znaczenie w tym kluczowym momencie - powiedział ukraiński prezydent, cytowany na stronie internetowej swego biura.

Czytaj również: Charków zaatakowany z powietrza. "Wróg w dalszym ciągu terroryzuje ludność cywilną"

W piątek brytyjski minister rozmawiał z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Autorka/Autor:ks/tr

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: