Świat

Putin w piątek, Xi Jinping w sobotę. Napięty kalendarz Trumpa

Świat


Prezydent USA Donald Trump w kuluarach szczytu G20 w sobotę spotka się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem - poinformował w środę Biały Dom. Dzień wcześniej Trump spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas pobytu w Osace prezydent USA odbędzie łącznie dziewięć dwustronnych spotkań ze światowymi przywódcami.

Celem powszechnie oczekiwanego spotkania ma być zakończenie wojny handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i zapobieżenie wzajemnemu nakładaniu karnych ceł na towary drugiej strony. Podkreśla się, że wojna handlowa wpływa niekorzystnie na cały handel światowy.

Napięty harmonogram Trumpa

Rzecznik Białego Domu Hogan Gidley poinformował też, że podczas pobytu w Osace na szczycie G20 Trump odbędzie łącznie dziewięć dwustronnych spotkań, w tym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w piątek o godzinie 14 czasu miejscowego (godzinie 7 czasu polskiego).

Trump spotka się też w piątek między innymi z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, premierem Japonii Shinzo Abe i premierem Indii Narendrą Modim.

Putin ma poza tym spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, przywódcą Korei Południowej Mun Dze Inem i prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.

Spotkania z Kimem nie będzie

Wcześniej oceniano, że po szczycie G20 w Osace mogłoby dojść do spotkania Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Prezydent USA zdementował jednak tę informację. Pytany przed wylotem do Japonii, w środę, o ewentualne rozmowy z Kimem, Trump powiedział, że takiego spotkania nie będzie.

Spotkam się z innymi osobami. Nie z nim [Kimem - przyp. red.] - przekazał dziennikarzom. - Mogę z nim porozmawiać, ale w innej formie [niż spotkanie - przyp. red.] - dodał.

Autor: asty//now / Źródło: PAP