"Wiedomosti": działań Amerykanów nie można pozostawić bez odpowiedzi

[object Object]
Rakieta Kalibr wystrzelona z rosyjskiego okrętu. Amerykanie uważają, że Moskwa, przenosząc te pociski na wyrzutnie lądowe, złamała traktat INFMO Rosji
wideo 2/25

Rosja jest gotowa do symetrycznej odpowiedzi na przeprowadzone przez USA próby rakietowe - napisał dziennik "Wiedomosti". Cytowane przez gazetę źródło uważa, że odpowiedzią na rozmieszczenie pocisków manewrujących typu Tomahawk stanie się adaptowanie pocisku Kalibr.

"Nowy wyścig zbrojeń będzie radykalnie różnił się od starego" - oceniają "Wiedomosti". Ekspert zbliżony do ministerstwa obrony Rosji powiedział dziennikowi, że reakcja Moskwy na opracowywanie przez USA broni dotąd zabronionej przez układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) będzie się opierać na zasadzie symetryczności.

"Odpowiedzią na rozmieszczenie pocisków manewrujących typu Tomahawk stanie się adaptowanie pocisku Kalibr - przeznaczonego do wystrzeliwania z okrętów - do wystrzeliwania z wyrzutni naziemnej" - piszą "Wiedomosti". "Niezawisimaja Gazieta", również wymienia Kalibry jako prognozowaną rosyjską odpowiedź na działania USA. Powołując się na ekspertów, podaje, że Rosja mogłaby rozmieścić takie pociski w Wenezueli i na Kubie.

Jako kolejną możliwą reakcję Rosji na ewentualne prace w USA nad pociskami średniego zasięgu rozmówca "Wiedomosti" wymienia pociski RS-26 Rubież. "Byłby to wariant bardziej kosztowny, dlatego że chodzi o adaptację i rozmieszczanie w armii zasadniczo nowego wyrobu, ale nie można pozostawić bez odpowiedzi działań Amerykanów" - oświadczyło źródło "Wiedomosti" w przemyśle obronnym. Testy konstruktorskie RS-26 Rubież przeprowadzono w 2015 roku. Testowano także zasięg międzykontynentalny.

"Nie będzie wyścigu zbrojeń w klasycznym wariancie"

Znany rosyjski ekspert w sferze stosunków międzynarodowych Andriej Kortunow zwrócił uwagę, że w odróżnieniu od pocisków amerykańskich rozmieszczonych w Europie, systemy rozmieszczone w Rosji nie zdołają razić celów na terytorium USA, oprócz Alaski. "Nie będzie wyścigu zbrojeń w klasycznym wariancie, jak między USA i ZSRR" - powiedział Kortunow.

Jego zdaniem taki wyścig może być "nie ilościowy, a jakościowy", odbywać się w takich sferach jak kosmos i cyberprzestrzeń i obejmować będzie sztuczną inteligencję i autonomiczne systemy uzbrojenia. Będzie przy tym "nie mniej niebezpieczny" niż "ilościowy" wyścig zbrojeń - uważa Kortunow.

W "Niezawisimajej Gaziecie" ekspert wojskowy Władimir Bogatyriew wskazał, że w Kalibry są obecnie wyposażone okręty rosyjskiej marynarki wojennej i że Moskwa porozumiała się z Wenezuelą w sprawie zawijania jej jednostek do wenezuelskich portów. Zawarła także umowę z Nikaraguą o uproszczonym trybie zawijania okrętów rosyjskich do jej portów i nie jest wykluczone, że analogiczny dokument podpisany zostanie z Kubą.

Deputowany Aleksandr Szerin powiedział "NG", że Moskwa powinna porozumieć się z Wenezuelą w sprawie rozmieszczenia w tym państwie pocisków zabronionych wcześniej przez układ INF. "Jeśli tego rodzaju systemy zostaną rozmieszczone w Wenezueli, to USA będą zachowywać się ostrożniej" - oświadczył Szerin, który jest wiceszefem komisji obrony w Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu Rosji.

O przyczynach upadku traktatu INF pisaliśmy w Magazynie TVN24.

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vadim Savitsky\TASS via Getty Images

Pozostałe wiadomości