Paweł S. usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy. Adam Bodnar przekazał do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu europosła Konfederacji Grzegorza Brauna. Z okazji długiego weekendu oraz Dnia Wszystkich Świętych policja skierowała na drogi więcej patroli. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 1 listopada.
1. Dzień Wszystkich Świętych
W Kościele katolickim przypada dziś uroczystość Wszystkich Świętych. Kościół wspomina wszystkich tych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze oraz świętych, którzy nie zostali oficjalnie beatyfikowani lub kanonizowani. W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Wiele osób odwiedzi dziś cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za bliskich zmarłych. Ze względu na uroczystość katolicy mają dziś obowiązek uczestniczenia w mszy w świątyni lub na cmentarzu.
Do 4 listopada policja skieruje na drogi zdecydowanie więcej patroli. Do ich zadań ma należeć głównie zapewnienie płynności ruchu na największych drogach w kraju i dojazdach do cmentarzy.
2. Paweł S. usłyszał zarzuty
Paweł S. usłyszał w katowickiej prokuraturze zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy.
Prokuratura Krajowa poinformowała, że złożył wyjaśnienia, ale nie ujawnia ich treści. Jego pełnomocnik, mecenas Jacek Dubois, przekazał, że przesłuchanie było "wyczerpujące", a za jego klientem "jest nieprzespana noc". Sprawa Pawła S. ma związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Paweł S. usłyszał zarzuty
3. Ruszyły prace w ramach Tarczy Wschód
Premier Donald Tusk poinformował na platformie X, że ruszyły prace przy budowie Tarczy Wschód. Do wpisu dołączył zdjęcie przedstawiające - jak wynika z opisu - "pierwsze roboty przy granicy z Rosją".
Tarcza Wschód to przygotowany w Ministerstwie Obrony Narodowej i Sztabie Generalnym Wojska Polskiego program zakładający budowę różnego typu umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią, łącznie na odcinku około 800 kilometrów.
4. Wniosek o uchylenie immunitetu Brauna
Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, przekazał do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wniosek o uchylenie immunitetu europosła Konfederacji Grzegorza Brauna. Poinformowała o tym jego rzeczniczka Anna Adamiak.
Braun podejrzany jest łącznie o popełnienie siedmiu przestępstw. Chodzi między innymi o: naruszenie nietykalności cielesnej dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych oraz znieważenie go, pomawiając o zachowanie, które mogło poniżyć go w opinii publicznej oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania funkcji i wykonywania zawodu lekarza.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna u przewodniczącej Parlamentu Europejskiego
5. Iran szykuje "rozstrzygającą i bolesną" odpowiedź dla Izraela
"Ataki Izraela na Iran spotkają się z ostateczną i bolesną odpowiedzią Teheranu" - donosi CNN, powołując się na anonimowego informatora "mającego wgląd w dyskusje" w Iranie.
Na te doniesienia zareagowała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. - Iran nie powinien odpowiadać na odwet Izraela - stwierdziła. Dodała, że "jeśli jednak Iran zdecyduje się odpowiedzieć, Stany Zjednoczone będą gotowe wesprzeć Izrael w jego obronie".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: CNN: Iran szykuje "rozstrzygającą i bolesną" odpowiedź dla Izraela. Prawdopodobnie przed wyborami w USA
6. Schwarzenegger popiera Harris
Arnold Schwarzenegger zapowiedział, że w wyborach prezydenckich zagłosuje na Kamalę Harris. Gwiazdor Hollywood i były republikański gubernator Kalifornii podzielił się tą informacją w długim wpisie w mediach społecznościowych.
"Zwykle nikomu nie udzielam poparcia publicznie. Nie wstydzę się dzielić swoimi poglądami, ale nienawidzę polityki i nie ufam większości polityków. Rozumiem jednak, że ludzie chcą usłyszeć moją opinię, ponieważ nie jestem tylko celebrytą, ale także byłym republikańskim gubernatorem" - wyjaśnił Schwarzenegger na początku oświadczenia, które opublikował w serwisie X w środę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Arnold Schwarzenegger zapowiedział, kogo poprze w wyborach. "Macie prawo być wkurzeni"
7. Uniewinnienie w procesie "Skóry"
Sąd Apelacyjny w Krakowie uniewinnił Roberta J. oskarżonego w procesie poszlakowym o brutalne zabójstwo studentki Katarzyny Z. Jej okaleczone ciało pod koniec lat 90. wyłowiono z Wisły.
Sąd zastosował regułę procesową in dubio pro reo, która wymaga od sądu rozstrzygać wątpliwości na korzyść oskarżonego. - Powinnością sądu jest stwierdzić wówczas, że oskarżony czynu mu zarzuconego nie popełnił - zaznaczył sędzia.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: ABEDIN TAHERKENAREH/PAP/EPA