"Żaden kraj ani żaden kontynent nie może sobie sam poradzić". Wyzwania dla NATO

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawił we wtorek sprawozdanie za rok 2020. Oznajmił, że konsekwencje wynikające z agresywnych działań Rosji i wzmacniania się Chin określają zakres przyszłych wyzwań dla Sojuszu. - Żaden kraj ani żaden kontynent nie może sobie z nimi sam poradzić – stwierdził.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zdefiniował "przyszłe wyzwania dla NATO". Wśród nich wymieniał "bardziej asertywną Rosję, odpowiedzialną za agresywne działania wobec sąsiadów, takie jak widzieliśmy w przypadku Ukrainy i w Gruzji", "Rosję odpowiedzialną za ataki hybrydowe i cyberataki przeciwko sojusznikom NATO", "próby wpływania na wewnętrzne procesy polityczne" czy "globalne zmiany w układzie sił spowodowane wzmacnianiem się Chin".

- Dlatego tak ważne jest, żeby NATO dostosowywało się i odpowiadało na bardziej wymagające otoczenie – mówił Stoltenberg.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Żaden kraj ani żaden kontynent nie może sobie z nimi sam poradzić"

Sekretarz generalny przekonywał, że do radzenia z wymienionymi wyzwaniami niezbędne są silne więzy transatlantyckie. - Żaden kraj ani żaden kontynent nie może sobie z nimi sam poradzić – dodał.

Stoltenberg zaapelował do państw Sojuszu o wzmacnianie zdolności cyberobrony i odporności infrastruktury krytycznej, w tym telekomunikacyjnej.

Wydatki na obronność w 2020 roku

Według informacji przedstawionych przez sekretarza generalnego, w 2020 roku mimo dużych strat podatkowych spowodowanych pandemią COVID-19 nastąpił realny wzrost wydatków na obronność o 2,7 procent.

Na przykład Niemcy, choć wydały w 2020 roku więcej niż w 2019 r. (odpowiednio 51,6 mld euro i 46,9 mld), są daleko od celu, jakim jest 2 procent PKB na obronność. W przypadku RFN jest to 1,56 procent.

W 2014 roku podczas szczytu w walijskim Newport państwa NATO zobowiązały się, że w ciągu 10 lat podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB rocznie. Kwestia zbyt niskich wydatków Berlina na obronność doprowadziła do zaognienia stosunków między rządem kanclerz Angeli Merkel a administracją byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Polska w 2020 r. przeznaczyła na obronność 2,31 proc. PKB.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP