Główna epidemiolog Portugalii z koronawirusem, Niemcy przedłużają restrykcje, we Francji wzrost zakażeń

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała w środę, że w Niemczech restrykcje zostaną przedłużone do 10 stycznia. W Portugalii nasila się dynamika infekcji – wśród zakażonych znalazła się główna epidemiolog tego kraju. Nie ustabilizowała się sytuacja w Hiszpanii - wspólnoty autonomiczne wezwały rząd Pedra Sancheza do wprowadzania zakazu przemieszczania się w okresie świątecznym. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 648 zgonów z powodu COVID-19. Z kolei włoski minister do spraw regionów zapowiedział, że od połowy grudnia całe Włochy lub większość terytorium będzie żółtą strefą najniższego ryzyka zakażeń. 

- Kraje związkowe przedłużą restrykcje od 20 grudnia do 10 stycznia – powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel. - W zasadzie wszystko pozostanie tak, jak jest obecnie - podkreśliła. Zgodnie z obecnymi restrykcjami obowiązuje limit kontaktów do pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych, a wyjątkiem mają być święta Bożego Narodzenia, gdy razem będzie mogło przebywać do 10 osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są objęte tym obostrzeniem.

Sklepy pozostają otwarte, ale na jednego klienta musi przypadać co najmniej 10 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Dotyczy to wszystkich sklepów o powierzchni do 800 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku większej powierzchni należy zapewnić 20 metrów kwadratowych na klienta. Wymóg noszenia maseczek obowiązuje również w przestrzeni przed sklepami detalicznymi i na parkingach.

Rząd federalny i władze krajów związkowych zalecają obywatelom powstrzymanie się od sylwestrowych pokazów fajerwerków. Stosowanie wyrobów pirotechnicznych ma być zakazane na ruchliwych placach i ulicach, by uniknąć tworzenia się dużych skupisk ludzi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Główna epidemiolog Portugalii zakażona koronawirusem

W ciągu minionej doby liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła w Portugalii o blisko 3,4 tysiąca, co oznacza, że nasila się dynamika infekcji - poinformował w środę resort zdrowia tego kraju. Ministerstwo dodało, że wśród zakażonych jest główna epidemiolog kraju Graca Freitas. Władze sanitarne podały, że dotychczas poza Freitas nie potwierdzono zachorowania na COVID-19 u żadnego z wysokich urzędników resortu zdrowia.

Ministerstwo sprecyzowało, że ponad połowę nowych zakażeń stanowią przypadki infekcji potwierdzonych w północnej części kraju. Dodało, że do środowego popołudnia w całej Portugalii potwierdzono prawie 304 tysiące zachorowań na COVID-19. W dalszym ciągu w Portugalii notowana jest wysoka liczba dobowych zgonów. Pomiędzy wtorkiem a środą liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się o 68, do 4645.

W środę po południu publiczna telewizja RTP, powołując się na źródła w firmie Pfizer, podała, że szczepionka tego producenta przeciwko COVID-19 mogłaby dotrzeć do Portugalii już w pierwszych dniach stycznia. Dotychczas władze Portugalii nie przedstawiły planu ogólnokrajowych szczepień. W piątek sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Antonio Lacerda Sales poinformował jedynie, że rząd zawarł już cztery umowy z producentami i spodziewa się otrzymać około 16 milionów dawek szczepionki.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Włochy żółtą strefą od połowy grudnia

684 osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na COVID-19, potwierdzono 20 709 nowych zakażeń koronawirusem - podało w środę włoskie ministerstwo zdrowia. Oznacza to stabilizację wzrostu infekcji. Wykonano 207 tysięcy testów, a odsetek pozytywnych wyników spadł do 10 procent.

Sytuacja we włoskich szpitalach poprawia się - hospitalizowanych jest 32 454 chorych na COVID-19. Liczba ta zmniejszyła się w ciągu doby o 357. Na oddziałach intensywnej terapii jest 3616 pacjentów - o 47 mniej niż we wtorek. Minister do spraw regionów Francesco Boccia zapowiedział, że od połowy grudnia cały kraj lub większość jego terytorium będzie żółtą strefą najniższego ryzyka zakażeń SARS-CoV-2.

W Hiszpanii apele o zakaz przemieszczania się w okresie świątecznym

Od wtorku w Hiszpanii zanotowano ponad 9,3 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem, a także 273 zgony związane z COVID-19 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Nastąpił spadek liczby osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Resort odnotował, że dynamika zachorowań na COVID-19 ponownie zaczęła wzrastać, po notowanych od piątku dobowych przypadkach infekcji na poziomie 6,6-8,2 tysiąca.

Minionej doby niemal we wszystkich regionach kraju widoczny był spadek liczby pacjentów leczących się po infekcji koronawirusem w szpitalach. W środę wieczorem w placówkach tych przebywało łącznie 13,5 tys. pacjentów, czyli o 676 mniej w porównaniu z wtorkiem.

Najwięcej nowych infekcji odnotowano we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Kraju Basków, a także w Katalonii. W stołecznej aglomeracji było ich ponad 1,1 tysiąca, a w dwóch pozostałych odpowiednio 516 i 788.

W środę cztery hiszpańskie wspólnoty autonomiczne wezwały rząd Pedra Sancheza do wprowadzania zakazu przemieszczania się w okresie świątecznym obywateli Hiszpanii oraz turystów pomiędzy regionami kraju. Wspólny apel wystosowały rządy Nawarry, Kraju Basków, Aragonii oraz La Rioja.

Zatrzymania w Hiszpanii za niewłaściwą utylizację materiałów skażonych koronawirusemTwitter/Guardia Civil

Wzrost liczby zakażeń we Francji

Po raz pierwszy od trzech dni dobowy przyrost zakażeń koronawirusem we Francji znów przekroczył 10 tysięcy. W środę ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało o 14 064 nowych infekcjach.

W ciągu ostatniej doby zmarło 313 osób chorych na COVID-19 - to znaczny spadek dobowego przyrostu w porównaniu z poprzednim dniem, gdy stwierdzono 775 przypadków śmiertelnych. W poniedziałek informowano o 406 zgonach. W sumie koronawirusem we Francji do tej pory zakaziło się 2 244 635 osób. Zmarło 53 816 osób.

Francja wprowadza 7-dniową kwarantannę dla powracających z zagranicznych kurortówTVN24

Wysoka liczba zgonów w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 648 zgonów z powodu COVID-19 oraz wykryto 16 170 zakażeń koronawirusem - poinformował w środę po południu brytyjski rząd. Liczba zgonów jest większa o 45 od bilansu z wtorku, a zarazem jest to druga najwyższa statystyka dobowa w trakcie drugiej fali epidemii.

Liczba nowo wykrytych zakażeń jest wyższa o 2740 od bilansu z wtorku, ale wciąż dobowe statystyki utrzymują się na poziomie kilkunastu tysięcy. To 12. z rzędu dzień z bilansem poniżej 20 tysięcy, podczas gdy wcześniej ten poziom był przez miesiąc przekraczany niemal codziennie. Jeśli chodzi o poszczególne części kraju, to zwraca uwagę bilans w Walii - 1480 - który jest trzecim najwyższym w czasie drugiej fali epidemii, i kolejnym dowodem, że 17-dniowy lockdown na przełomie października i listopada nie doprowadził tam do znaczącego spadku zakażeń.

W ciągu ostatniej doby wykonano 312 tysięcy testów na obecność SARS-CoV-2, zaś od początku epidemii - już 41,3 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 583 tys. testów na dobę.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: