TVN24 | Świat

Francja bliżej paszportu szczepionkowego, Dania znosi restrykcje. Niemcy "czekają bardzo trudne tygodnie"

TVN24 | Świat

Autor:
lukl\mtom
Źródło:
PAP

W związku z falą zakażeń wariantem omikron niemiecki minister zdrowia ostrzegł przed wysoką śmiertelnością i dużymi ograniczeniami w leczeniu szpitalnym. Po dwóch tygodniach gorących debat we Francji uchwalono ustawę o przekształceniu paszportu sanitarnego w paszport szczepionkowy. Mimo największej fali zakażeń wywołanej przez omikron władze Danii zniosły szereg restrykcji covidowych.

- Czekają nas w Niemczech bardzo trudne tygodnie - powiedział niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach gazecie "Bild am Sonntag". - Sytuacja w szpitalach znowu się pogorszy. W zależności od rozwoju sytuacji, niedobór może wystąpić nie tylko na oddziałach intensywnej terapii, ale także na zwykłych oddziałach - twierdzi szef resortu. W tej chwili chorują głównie ludzie młodsi, którzy mają dużo kontaktów. Jeżeli zakażeniu ulegną osoby starsze, liczba przyjęć do szpitala ponownie wzrośnie - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według Lauterbacha, zakażenie wariantem omikron nie jest alternatywą dla szczepienia. "Niezaszczepiona osoba, która teraz zarazi się wariantem Omikron, jesienią będzie miała niewielką ochronę przed innymi wariantami" - napisał minister w niedzielę na Twitterze. "Omikron nie zastępuje szczepienia" - dodał.

Berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) odnotował kolejny szczyt tzw. ogólnokrajowej siedmiodniowej zachorowalności w Niemczech. Wskaźnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców, które odnotowano w ciągu kolejnych siedmiu dni, wyniósł w niedzielę 515,7 - a więc po raz pierwszy przekroczył próg 500.

Dania. Otwarte kina, teatry, parki rozrywki

Chociaż jak wynika z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Dania obecnie zmaga się z najgorszą od początku pandemii falą zakażeń koronawirusem (w sobotę zarejestrowano ponad 25 tys. nowych zakażeń oraz 16 zgonów związanych z COVID-19), to w niedzielę zniesiono szereg restrykcji covidowych. Zgodnie z zapowiedzianym w środę łagodzeniem obostrzeń, ponownie mogą być otwarte muzea, galerie sztuki, kina, teatry i parki rozrywki.

Przy ograniczonej liczbie uczestników, dozwolony będzie również udział w wydarzeniach sportowych, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. W większości miejsc obowiązkowe będzie noszenie masek i każdy uczestnik będzie zobowiązany okazać certyfikat zaświadczający o szczepieniu na COVID-19, niedawno przebytej chorobie, bądź negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

Duński rząd zapowiada dalsze luzowanie restrykcji sanitarnych na koniec stycznia. Do tego czasu zamknięte pozostaną kasyna i kluby nocne, a restauracje mogą podawać alkohol tylko do godz. 22.

Francja. Paszport szczepionkowy uprawniający do korzystania z restauracji

We Francji natomiast Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu, po dwóch tygodniach gorących debat uchwaliło w ostatecznym czytaniu w niedzielę ustawę o przekształceniu paszportu sanitarnego w paszport szczepionkowy. Dokument daje dodatkowe prawa osobom, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 215 za do 58 przeciw; 7 deputowanych wstrzymało się. Socjalistyczni posłowie zapowiedzieli wysłanie tekstu ustawy do Rady Konstytucyjnej, co odłoży jej ogłoszenie o kilka dni. To koniec długiej i gorącej debaty parlamentarnej nad ustawą o "wzmocnieniu narzędzi zarządzania kryzysem zdrowotnym i modyfikacji kodeksu zdrowia publicznego", która ustanawia paszport sanitarny.

Po wejściu w życie nowego aktu prawnego paszport sanitarny zostanie zastąpiony przez paszport szczepionkowy uprawniający m.in. do korzystania z restauracji, barów czy dalekobieżnego transportu publicznego. Oznacza to, że przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa już nie wystarczy we Francji, aby mieć dostęp do tych miejsc użyteczności publicznej i do takich usług.

Paszport szczepionkowy będzie obowiązywał osoby powyżej 16. roku życia. Dzieci w wieku od 12 do 15 lat nadal podlegać będą obowiązkowi przedstawienia aktualnego paszportu sanitarnego. Właściciele barów i restauracji oraz innych miejsc użyteczności publicznej będą mieli obowiązek weryfikacji tożsamości osób przedstawiających paszport szczepionkowy.

Autor:lukl\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: