TVN24 | Świat

"Pilne spotkanie" państw Unii w związku z "nowo zidentyfikowanym wariantem COVID-19"

TVN24 | Świat

Autor:
kb/kg
Źródło:
PAP, TVN24
Nowy wariant koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Czy Polska zawiesi ruch lotniczy?
Nowy wariant koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Czy Polska zawiesi ruch lotniczy?TVN24
wideo 2/2
TVN24Nowy wariant koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Czy Polska zawiesi ruch lotniczy?

Niemiecka prezydencja zwołała na poniedziałek pilne spotkanie państw Unii Europejskiej w związku z nową odmianą koronawirusa zidentyfikowaną i rozprzestrzeniającą się w Wielkiej Brytanii.

"Prezydencja niemiecka zaprosiła państwa członkowskie UE na pilne spotkanie mechanizmu kryzysowego jutro rano o godzinie 11.00. W porządku obrad koordynacja UE w odpowiedzi na nowo zidentyfikowany wariant COVID-19 w Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze w niedzielę wieczorem rzecznik niemieckiej prezydencji Sebastian Fischer.

Wideokonferencja z przedstawicielami krajów członkowskich UE

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zorganizował w niedzielę wideokonferencję z przedstawicielami krajów członkowskich Unii Europejskiej w sprawie nowej odmiany koronawirusa. "Państwa członkowskie wymieniły się informacjami na temat środków, które zamierzają podjąć w najbliższych godzinach" - przekazało Polskiej Agencji Prasowej źródło unijne.

Brytyjskie władze uważają, że zaobserwowany w tym kraju nowy wariant koronawirusa jest odpowiedzialny za rosnącą liczbę zakażeń, zwłaszcza na terenie Anglii.

W związku z tym zagrożeniem kolejne kraje zawieszają loty do Wielkiej Brytanii lub rozważają taką możliwość. Decyzji polskich władz jeszcze nie ma. MSZ przekazało TVN24, że "koordynuje ewentualne działania", a rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że w poniedziałek sprawa ta będzie omawiana przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Które kraje zawieszają połączenia lotnicze z Wielką Brytanią?

W niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu nowego wariantu SARS-CoV-2, który pojawił się w Wielkiej Brytanii. O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tysięcy zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko COVID-19.

Według WHO, oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Autor:kb/kg

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: