Blokada lotów z Wielkiej Brytanii, zawieszone połączenia kolejowe. Kolejne kraje podejmują decyzję

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Holandia, Belgia, Włochy, Niemcy, Bułgaria, Francja, Dania - to tylko niektóre kraje, które zdecydowały się na wprowadzanie ograniczeń w ruchu pasażerskim z Wielką Brytanią. Decyzja ma związek z wykryciem nowego wariantu koronawirusa, który rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii.

Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio napisał w mediach społecznościowych: "Zjednoczone Królestwo podniosło alarm w związku z nową odmianą COVID, która jest wynikiem mutacji wirusa".

"Jako rząd mamy obowiązek chronić Włochów i z tego powodu, po zawiadomieniu angielskiego rządu, wraz z ministerstwem zdrowia podpiszemy rozporządzenie w sprawie zawieszenia lotów z Wielką Brytanią" - dodał.

Szef dyplomacji podkreślił: "Naszym priorytetem jest ochrona Włochów i naszych rodaków". W Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje kilkaset tysięcy obywateli włoskich.

Niemcy, Belgia, Holandia, Bułgaria, Irlandia

Wcześniej belgijski premier Alexander De Croo zapowiedział wprowadzenie zakazu połączeń lotniczych z Wielkiej Brytanii. Zaczął obowiązywać o północy, początkowo ma trwać 24 godziny. - Jest bardzo wiele pytań dotyczących tej nowej mutacji i czy nie ma jej jeszcze na kontynencie - powiedział. - Miejmy nadzieję, że we wtorek sytuacja będzie bardziej klarowna - dodał.

W Belgii zawieszone zostaną także połączenia kolejowe z Wyspami.

W niedzielę zakaz lotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii ogłosiła ponadto Holandia. Wszedł on w życie w tego dnia o godzinie 6.00. Zakaz będzie obowiązywał do 1 stycznia. Na razie obejmuje jedynie loty pasażerskie, ale tamtejszy rząd przyznał, że rozważa rozszerzenie go na inne środki transportu.

W niedzielę na podobny krok zdecydowała się Kanada. Zawieszenie lotów obowiązuje od północy z niedzieli na poniedziałek czasu lokalnego, czyli od 6 rano czasu polskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Również niemiecki minister zdrowia poinformował w niedzielę, że wszystkie loty z Wielkiej Brytanii zostają zawieszone od północy. Minister zdrowia powiedział, że wariant brytyjski nie został jeszcze wykryty w Niemczech.

Niemiecka prezydencja zwołała na poniedziałek pilne spotkanie państw Unii Europejskiej w związku z nową odmianą koronawirusa zidentyfikowaną i rozprzestrzeniającą się w Wielkiej Brytanii.

Decyzję o zawieszeniu lotów z i do Wielkiej Brytanii od północy do 31 stycznia podjęła w niedzielę Bułgaria.

Początkowo bułgarskie ministerstwo zdrowia informowało o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie dla wszystkich osób przybywających z Wielkiej Brytanii, jednak rząd zdecydował się tymczasowym zawieszeniu lotów.

Władze Francji poinformowały w niedzielę o wprowadzeniu 48-godzinnego zakazu wjazdu dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii. Będzie obowiązywał od północy z niedzieli na poniedziałek. Dozwolony będzie transport towarów, a także przemieszczanie się ludzi z Francji do Wielkiej Brytanii - podano po niedzielnym nadzwyczajnym posiedzeniu rządowej rady obrony. Zakaz przyjazdu z Wielkiej Brytanii ma obejmować wszystkie środki transportu, w tym promy, samoloty, pociągi i samochody - poinformował premier.

W odpowiedzi na francuski zakaz Eurotunel zapowiedział, że zawiesi połączenia z Folkestone w Anglii od godziny 22:00 dla ruchu zmierzającego do Calais we Francji. Osoby, które zarezerwowały na podróż otrzymają zwrot pieniędzy. Pociągi nadal będą kursować z Calais do Folkestone.

Irlandia nałoży ograniczenia na loty i promy z Wielkiej Brytanii od niedzieli od północy - powiedział minister transportu Eamon Ryan. - Istnieje wyjątek dla ruchu towarowego i pracowników podstawowego łańcucha dostaw - dodał.

Turcja tymczasowo zakazała wszystkich lotów z Wielkiej Brytanii.

Dania zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich lotów z Wielkiej Brytanii na 48 godzin, od godz. 10 rano w poniedziałek - poinformował na Twitterze minister transportu Benny Engelbrecht.

Połączenia lotnicze z Wielką Brytanią zawiesza od północy 22 grudnia Rosja. Wstępnie podano, że loty zawieszone zostają na tydzień.

Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Czechy

Także władze Austrii planują zawieszenie połączeń lotniczych z Wielką Brytanią - poinformowała w niedzielę agencja APA, cytująca ministra zdrowia Rudolfa Anschobera.

Na razie nie wiadomo, kiedy i na jak długo wejdą w życie zakazy wprowadzone przez Włochy i Austrię - zauważają agencje.

Z kolei rząd Hiszpanii wezwał w niedzielnym oświadczeniu do skoordynowanych działań na poziomie Unii Europejskiej w związku z nową odmianą koronawirusa. "Celem jest ochrona praw Europejczyków poprzez koordynację i unikanie jednostronnych środków" - podkreślono.

Zakaz wjazdu osób przybywających z Wielkiej Brytanii ogłosiła też Szwajcaria. Dodatkowo podróżni, którzy przyjechali z tego państwa od 14 grudnia, mają być objęci 10-dniową kwarantanną.

Od poniedziałku od godz. 12 zawieszone są połączenia lotnicze między Wielką Brytanią a Czechami. Ograniczenie potrwa co najmniej do końca roku i nie obejmuje obywateli czeskich powracających do kraju, którzy będą jednak musieli przejść kwarantannę.

Norwegia, Szwecja, Rosja, Argentyna, Chile...

Loty z Wielkiej Brytanii do Norwegii zostają zawieszone na 48 godzin z natychmiastowym efektem - ogłosił norweski minister zdrowia Bent Hoie w poniedziałek.

Szwecja wprowadza zakaz wpuszczania na swoje terytorium zagranicznych przyjezdnych z Wielkiej Brytanii i Danii w celu powstrzymania szybkiego rozprzestrzeniania się nowego szczepu koronawirusa - poinformował w poniedziałek rząd w Sztokholmie.

W niedzielę ogłoszono zawieszenie ruchu lotniczego między Wielką Brytanią a Argentyną i Chile.

Wjazdu na swoje terytorium osobom z Wielkiej Brytanii zakazały także: Izrael, Turcja, Indie, Jordania, Salwador i Hongkong - donoszą agencje.

Co z Polską?

Polska poinformowała o swojej decyzji chwilę przed północą. "Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia informowało, że miały miejsce robocze konsultacje z rządowymi ekspertami medycznymi w tej sprawie. Z kolei MSZ tłumaczyło, że jest w kontakcie z europejskimi partnerami w celu koordynacji ewentualnych działań.

Nowe obostrzenia w Wielkiej Brytanii

W Londynie i południowo-wschodniej Anglii od północy z soboty na niedzielę co najmniej do 30 grudnia obowiązują ściślejsze ograniczenia wprowadzone z powodu rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Restrykcje tzw. czwartego poziomu obejmują m.in. zakaz wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby, zamknięcie sklepów (z wyjątkiem sprzedających niezbędne towary), zakładów usługowych i miejsc rozrywki.

Mieszkańcy objętych nimi terenów nie skorzystają też z wcześniej zapowiadanego poluzowania ograniczeń na święta, które zakładało tworzenie składających się z maksymalnie trzech gospodarstw domowych tzw. baniek, w ramach których można by się odwiedzać i spotykać.

Ten plan miał obowiązywać na terenie całej Wielkiej Brytanii od 23 do 27 grudnia. Premier Boris Johnson ograniczył go do pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia i do terenów objętych niższym niż czwarty poziomem restrykcji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w niedzielę kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. 

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP