TVN24 | Świat

Jakie będą pierwsze decyzje nowego prezydenta USA? CNN: drastyczny zwrot w polityce zagranicznej

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
CNN, tvn24.pl
Joe Biden i Kamala Harris wystąpili przed Chase Center w Wilmington
TVN24Joe Biden i Kamala Harris wystąpili przed Chase Center w Wilmington

Prezydent elekt Joe Biden zobowiązał się do umocnienia wiodącej roli Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej poprzez serię działań, które planuje wykonać pierwszego dnia urzędowania - podaje stacja CNN. Jak ocenia, będzie to "drastyczny zwrot" w stosunku do polityki zagranicznej prowadzonej przez Donalda Trumpa. Jednocześnie priorytetem nowej administracji ma być walka z pandemią.

Choć wciąż trwa liczenie głosów w kilku ostatnich stanach, wygrana Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA jest właściwie przesądzona. Jego zespół już rozpoczął przekształcanie wyborczych obietnic w plany działania, które nowy lokator Białego Domu zacznie wdrażać, gdy tylko złoży przysięgę prezydencką.

Walka z pandemią

Zapytany na antenie stacji CNN o to, jakie decyzje Joe Biden podejmie w pierwszym dniu urzędowania, jego doradca do spraw kampanii wyborczej Symone Sanders odparł, że "spełni swoje obietnice". 

Jak przewiduje CNN, najprawdopodobniej priorytetem nowej amerykańskiej administracji będzie pandemia COVID-19. Stany Zjednoczone, które do tej pory odnotowały ponad 10 milionów zakażeń i blisko 244 tysiące ofiar śmiertelnych, są wciąż na samym szczycie niechlubnej koronawirusowej listy.

Jak podaje CNN, powołując się na dwa anonimowe źródła, w poniedziałek Biden ma wyznaczyć 12-osobową grupę zadaniową do walki z pandemią. Demokrata zapowiedział także jeszcze podczas kampanii, że przed objęciem urzędu prezydenta przeprowadzi konsultacje z doktorem Anthonym Faucim, specjalistą chorób zakaźnych i doradcą Białego Domu do spraw COVID-19.

Zmiany w polityce zagranicznej

Jak podaje CNN, Biden chce także skupić się na polityce zagranicznej. Gdy tylko przejmie stery w państwie ma - według doniesień stacji - podjąć szereg działań wykonawczych, mających na celu cofnięcie decyzji podjętych przez jego poprzednika oraz przywrócenie Stanom Zjednoczonym pozycji i statusu, jakie miały po zakończeniu prezydentury Baracka Obamy w 2016 roku. 

Biden w trakcie kampanii wielokrotnie obiecywał, że gdy tylko zostanie prezydentem USA, od razu powróci do porozumienia klimatycznego, z którego Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone w 2017 roku. Tak zwane Porozumienie Paryskie to globalna umowa z 12 grudnia 2015 roku, wynegocjowana podczas szczytu klimatycznego ONZ w stolicy Francji. Akt wskazuje działania mające służyć zatrzymaniu globalnego ocieplenia na poziomie "dużo poniżej 2°C". Dotyczy okresu po 2020 roku.

Paryskie porozumienie klimatyczne Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz | PAP/Reuters

Biden zapowiedział również ponowne dołączenie do Światowej Organizacji Zdrowia. Pod koniec maja urzędujący prezydent USA ogłosił, że Stany Zjednoczone zrywają relacje z WHO w związku z jej postępowaniem wobec pandemii COVID-19. Trump wielokrotnie zarzucał organizacji, że pozostaje pod kontrolą Chin. Prezydent już w kwietniu ogłosił, że USA wstrzymują płacenie składek na WHO, do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". W liście do dyrektora WHO Tedrosa Adhanom Ghebreyesus, Trump wezwał organizację do rozpoczęcia wprowadzania reform w tej organizacji w ciągu 30 dni.

Jak zwraca uwagę CNN, obie decyzje ukazują zasadniczą różnicę między Joe Bidenem a Donaldem Trumpem: demokrata od dawna wierzy w sens i rolę wielostronnych organizacji i międzynarodowych paktów, podczas gdy republikanin całkowicie im nie ufa.

Prezydent elekt oświadczył również, że zamierza uchylić wydane przez Trumpa rozporządzenie zabraniające podróży do USA dla obywateli kilku muzułmańskich państw. Zapowiedział także przywrócenie programu DACA [Deferred Action for Childhood Arrivals, czyli wstrzymania deportacji wobec osób, które przybyły do USA jako dzieci - przyp. red.]. Został on rozpoczęty na podstawie rozporządzenia wykonawczego Baracka Obamy w roku 2012.

Na stronie internetowej Bidena i Harris, poświęconej procesowi przekazania władzy oraz priorytetom przyszłej administracji napisano, że odpowiedzą na "najpilniejsze wyzwania stojące przed amerykańskim narodem", wymieniając ochronę zdrowia, promowanie równości rasowej czy walkę z kryzysem klimatycznym.

Autor:momo\mtom

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz | PAP/Reuters