"Strategiczny wyścig" Chin i USA, obserwowanie Tajwanu. Japońska Biała Księga opublikowana

Źródło:
PAP, Reuters

Rosnące napięcie militarne wokół Tajwanu, a także gospodarcza i technologiczna rywalizacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi podnoszą perspektywę kryzysu w regionie - podkreślono w dorocznym raporcie ministerstwa obrony w Tokio. Zatwierdzony przez rząd przegląd wskazuje Chiny jako główny problem bezpieczeństwa narodowego Japonii.

W przeglądzie japońskiego resortu obrony podano, że równowaga sił zmienia się na korzyść Chin. W rozdziale dotyczącym Tajwanu przekazano, że stabilizacja sytuacji wokół tej wyspy jest ważna dla bezpieczeństwa Japonii i stabilności społeczności międzynarodowej. "Baczna obserwacja sytuacji ze świadomością kryzysu jest konieczna bardziej niż kiedykolwiek" – napisano w Białej Księdze, którą ministerstwo przedstawiło we wtorek rządowi w Tokio.

Sformułowanie to jest bardziej stanowcze niż w analogicznym dokumencie z ubiegłego roku, w którym zaznaczono jedynie, że ogólna równowaga wojskowa pomiędzy ChRL a Tajwanem coraz bardziej przechyla się na korzyść komunistycznych Chin.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W najnowszym sprawozdaniu zwrócono uwagę na nasilenie aktywności militarnej Chin nie tylko wokół Tajwanu, ale również na okolicznych morzach. Skrytykowano Pekin za "jednostronne próby wymuszenia zmiany statusu quo" w rejonie kontrolowanych przez Tokio wysp na Morzu Wschodniochińskim, do których Chiny roszczą sobie pretensje.

Wcześniej wicepremier i minister finansów Japonii Taro Aso powiedział, że Japonia powinna połączyć siły ze Stanami Zjednoczonymi, aby obronić Tajwan przed jakąkolwiek inwazją.

We wstępie do Białej Księgi minister obrony Japonii Nobuo Kishi oświadczył, że jego kraj będzie współpracował z USA, Australią, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i innymi państwami wyznającymi podobne wartości na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku. Ta lansowana przez Tokio inicjatywa uznawana jest za odpowiedź na rosnące wpływy Chin w regionie.

W dokumencie pojawił się też nowy rozdział poświęcony relacjom amerykańsko-chińskim, w którym napisano, że dwie największe gospodarki świata toczą "strategiczny wyścig", a ich rywalizacja w szeregu dziedzin będzie coraz bardziej widoczna.

Szereg sygnałów

Komunistyczne władze ChRL uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły zbrojnej. Pekin rości sobie też pretensje do prawie całego Morza Południowochińskiego, co stoi w sprzeczności z roszczeniami kilku innych stolic regionu do poszczególnych obszarów tego akwenu.

Odniesienie do Tajwanu w Białej Księdze japońskiego resortu obrony jest kolejnym z szeregu sygnałów zmiany stanowiska Tokio. W kwietniu kwestia tajwańska po raz pierwszy znalazła się we wspólnym oświadczeniu przywódców Japonii i USA po spotkaniu premiera Yoshihide Sugi z prezydentem Joe Bidenem.

Chiny i Tajwan PAP/ Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP, Reuters