TVN24 | Świat

Izraelskie i niemieckie myśliwce wspólnie nad Jerozolimą. "Przelot pokazał silną współpracę"

TVN24 | Świat

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP

W niedzielę nad Jerozolimą przeleciały myśliwce sił powietrznych Izraela i Niemiec pilotowane przez dowódców tych formacji. Pokaz był demonstracją bliskich więzów dwóch krajów i ich sił zbrojnych. Niemieckie maszyny przeleciały nad Jerozolimą po raz pierwszy od I wojny światowej.

"Przelot pokazał silną współpracę i związek między siłami powietrznymi naszych państw oraz zobowiązanie do kontynuacji tej współpracy w przyszłości" - przekazały Siły Obronne Izraela (IDF).

"Wciąż czujemy cierpienie żydowskich ofiar"

Wcześniej dowódca niemieckiego lotnictwa gen. Ingo Gerhartz złożył w towarzystwie swojego izraelskiego odpowiednika, gen. Amikama Norkina wizytę w jerozolimskim instytucie pamięci Holokaustu Jad Waszem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Wciąż czujemy cierpienie żydowskich ofiar Szoa (...) nasza odpowiedzialność nie wygaśnie; wieczny płomień pamięci nie może zgasnąć" - powiedział w wygłoszonym po angielsku przemówieniu Gerhartz.

Po południu myśliwce obu krajów przeleciały nad Jerozolimą, w tym między innymi nad izraelskim parlamentem Knesetem oraz budynkami rządowymi. Formację prowadził Norkin pilotujący maszynę F-15. Za nim leciał Gerhartz w myśliwcu Eurofighter pomalowanym w barwy izraelskiej i niemieckiej flagi.

Wydarzenie był częścią inauguracji odbywających się w październiku w Izraelu międzynarodowych manewrów lotniczych Blue Flag. W ćwiczeniach, oprócz samolotów izraelskich i niemieckich, biorą udział maszyny z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Grecji i Indii.

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Israel Defence Forces