TVN24 | Świat

Iran nie jest w stanie pobrać danych z czarnych skrzynek. Prosi o sprzęt

TVN24 | Świat

Autor:
pp\kwoj
Źródło:
Reuters, PAP

Irańska Organizacja Lotnictwa Cywilnego, która ma zbadać czarne skrzynki zestrzelonego ukraińskiego boeinga, nie jest w stanie pobrać z nich danych. Teheran zwrócił się o pomoc do władz amerykańskich i francuskich, które poprosił o sprzęt do odczytu danych.

Jak podaje Reuters, Iran zwrócił się do amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu oraz francuskiej agencji ds. wypadków lotniczych BEA z prośbą o sprzęt potrzebny do pobrania informacji z czarnych skrzynek w zestrzelonym ukraińskim samolocie pasażerskim. Jak przekazał irański organ lotnictwa cywilnego, nie otrzymano jeszcze pozytywnej odpowiedzi.

Irańska Organizacja Lotnictwa Cywilnego stwierdziła, że nie dysponuje sprzętem potrzebnym do pobrania danych z modelu rejestratorów zainstalowanych na zestrzelonym boeingu.

Kto zbada czarne skrzynki?

W niedzielę agencja informacyjna IRNA przekazała, że Iran będzie starał się zbadać czarne skrzynki samolotu. IRNA zaprzeczyła tym samym informacjom innej irańskiej agencji - Tasnim, która w sobotę przekazała, że władze Iranu zgodziły się, by eksperci z Francji, Kanady i USA przeanalizowali dane z czarnych skrzynek samolotu, które w tym celu miały zostać wysłane na Ukrainę.

W piątek premier Kanady Justin Trudeau wezwał Iran do przekazania Francji rejestratorów lotu z zestrzelonego nad Teheranem samolotu. Jak powiedział, kraj ten jest odpowiednim miejscem, by poddać analizie zniszczone czarne skrzynki.

Niechęć Iranu do przekazania czarnych skrzynek

Jak analizuje agencja Reutera, niechęć Iranu do przekazania czarnych skrzynek może irytować kraje, których obywatele byli na pokładzie zestrzelonego boeinga. Teheran już teraz stoi w obliczu żądań odszkodowania i pełnego dochodzenia w sprawie zestrzelenia.

Boeing 737-800 linii UIA, odbywający rejs z Teheranu do Kijowa, został zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą 8 stycznia w stolicy Iranu. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

ZESTRZELENIE UKRAIŃSKIEGO BOEINGA W IRANIE. RAPORT TVN24.PL

Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne nieumyślnie zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Źródło: Reuters, PAP

Autor:pp\kwoj

Tagi:
Raporty: