Ostrzeżenie przed odkurzaczami i TikTokiem. "Informacje mogą być przydatne do cyberataków"

Źródło:
PAP
TikTok na nagraniu ilustracyjnym
TikTok na nagraniu ilustracyjnymReuters Archive
wideo 2/4
TikTok na nagraniu ilustracyjnymReuters Archive

Z raportu wywiadu zagranicznego Estonii wynika, że Chiny wykorzystują technologię do gromadzenia danych wywiadowczych. Eksperci zwrócili uwagę na niebezpieczeństwo wynikające z technologii wykorzystywanych w urządzeniach takich jak samochody autonomiczne czy inteligentne odkurzacze. Raport mówi też o zagrożeniu związanym z użytkowaniem TikToka. "Informacje mogą być przydatne do zbierania danych wywiadowczych, wyłudzeń, a także do cyberataków" - podkreślono.

W opublikowanym we wtorek raporcie wywiadu zagranicznego Estonii zauważono, że rozwój i rozprzestrzenianie się chińskiej technologii na całym świecie to bardzo wyraźna strategia Chin w celu zwiększenia wpływów politycznych. Celem jest osiągnięcie punktu, w którym rozwiązań zintegrowanych technologicznie nie będzie można zastąpić technologią zachodnią, zarówno ze względu na niekompatybilność, jak i wzajemne powiązania.

"Dokładnie takie samo ryzyko skanowania całego otoczenia wiąże się z popularną elektroniką domową, taką jak automatyczne odkurzacze. Ponadto istnieje ryzyko, że spersonalizowane usługi chińskich firm technologicznych zbierają informacje o ich użytkownikach" - stwierdzono w raporcie.

Zarówno sektor publiczny, jak i prywatny powinny aktywnie zapobiegać nadmiernemu rozprzestrzenianiu się chińskiej technologii, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wcześniej niż później ze względu na rozwój geopolityczny i kwestie bezpieczeństwa trzeba będzie podjąć bolesną decyzję o jej porzuceniu - ostrzegł estoński wywiad.

Eksperci zwrócili uwagę na niebezpieczeństwo wynikające z przyjmowania systemów lidarowych, skanujących otoczenie przez urządzenia potrzebujące tych danych do swojej pracy, takie jak samochody czy odkurzacze. "Oznacza to, że samochody autonomiczne wyposażone w chińską technologię mogą być wykorzystywane do celów wywiadowczych" - napisano.

TikTok zbiera informacje, które mogą być przydatne do danych wywiadowczych

Wywiad podkreślił, że istnieje ryzyko związane z użytkowaniem TikToka i pobieraniem za pomocą aplikacji danych przez Pekin. Wyjaśniono, że Chiny mogą dzięki temu pracować nad rozwojem "doskonałej sztucznej inteligencji", bazującej na "danych wizualnych i behawioralnych ludzi różnego pochodzenia".

"Oprócz rozwoju sztucznej inteligencji przydatne mogą być także inne dane zbierane przez aplikację. TikTok zbiera obszerne informacje o urządzeniu i jego użytkowniku, takie jak kontakty, kalendarz, inne aplikacje, połączenia Wi-Fi i lokalizację. Informacje mogą być przydatne do zbierania danych wywiadowczych, wyłudzeń, a także do cyberataków" - zaznaczono.

Aplikacja TikTok (zdj. ilustracyjne)Konstantin Savusia/shutterstock.com

"Ambitny plan" Kremla

Z raportu estońskiego wywiadu zagranicznego wynika też, że Rosja planuje militarnie zdominować region Morza Bałtyckiego, czego częścią będzie stopniowe zwiększanie liczby wojsk na granicy z Estonią. Zwrócono uwagę, że Kreml planuje też kontynuację wojny przeciw Ukrainie i konfrontację z Zachodem.

Czytaj więcej: Estoński wywiad zagraniczny o "ambitnym planie" Kremla

Autorka/Autor:ek/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konstantin Savusia/shutterstock.com