Delegacja Pentagonu odwiedziła Ukrainę. "Rozmawiano o obronie powietrznej"

Źródło:
PAP

Zespół przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony odbył niedawno wizytę na Ukrainie, by zbadać jakie są potrzeby tego kraju w sferze obrony powietrznej - powiedział rzecznik Pentagonu, John Kirby. Nie zdradził jednak szczegółów wizyty.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Kirby, przedstawiciele Pentagonu odwiedzili Ukrainę, by przeprowadzić rozmowy na temat "problemów obrony powietrznej i tego, czego im [Ukraińcom] w tym zakresie brakuje".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Odmówił jednak podania szczegółów rozmów oraz wyjaśnienia, "w jaki sposób to, czego się dowiedzieli, może wpłynąć na przyszłe pakiety pomocy dla Ukrainy". Kirby zapowiedział jednakże, że będzie to podane do wiadomości, gdy zostanie podjęta decyzja o wysłaniu kolejnej partii pomocy wojskowej dla Kijowa.

Jak podawały w ostatnich tygodniach amerykańskie media, systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej to jeden z głównych elementów uzbrojenia, o które prosiła Waszyngton Ukraina. Wchodzą w nie m.in. zestawy Patriot i Żelazna Kopuła.

Amerykański system obrony powietrznej Patriot Raytheon

Wzrost napięcia na linii Rosja-Zachód

Władze w Kijowie informują, że przy granicach Ukrainy i na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zgromadziła około 100 tysięcy żołnierzy, którzy mogą być wykorzystani w celu eskalacji konfliktu. Szef ukraińskiego resortu obrony ocenił ryzyko rosyjskiej ofensywy wobec jego kraju jako "realne" - podała w niedzielę ukraińska sekcja Radia Swoboda. Władze w Kijowie poprosiły Zachód o przekazanie Ukrainie pomocy w postaci broni defensywnej i ofensywnej na wypadek rosyjskiej inwazji. - To zatrzyma agresora - powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez ukraińską sekcję Radia Swoboda.

Czy droga może być ważniejsza od celu? Jaki pomysł na siebie ma Ukraina "Sakiewka Putina ma swoje granice, ale gra idzie o wysoką stawkę". Możliwe scenariusze

W piątek MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt "traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa" oraz projekt umowy Rosja-NATO. Wśród najważniejszych propozycji Moskwy jest wykluczenie przyszłego członkostwa Ukrainy i reszty krajów postsowieckich w NATO, a nawet wojskowej współpracy z nimi. Inne punkty stanowią m.in. powrót do zapisów traktatu INF zakazujących rozmieszczania rakiet średniego i krótkiego zasięgu oraz ograniczenie rozmieszczania broni jądrowej.

Część z wysuwanych przez Rosję propozycji dotyczących bezpieczeństwa w Europie jest dla nas nie do przyjęcia i Rosjanie to wiedzą - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta Joe Bidena. Dodał, że USA są skłonne rozmawiać na temat niektórych innych elementów oferty. W poniedziałek Biały Dom podał, że doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział doradcy rosyjskiego prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurijowi Uszakowowi, że Stany Zjednoczone są gotowe do podjęcia rozmów z użyciem wielu kanałów, ale muszą one dotyczyć także postępowania Rosji.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Raytheon

Tagi:
Raporty: