Biały Dom: USA zaczną stosować się do przepisów konwencji ottawskiej, dotyczącej min przeciwpiechotnych

Źródło:
PAP
Rozminowywanie terenów w Ukrainie. Wideo archiwalne
Rozminowywanie terenów w Ukrainie. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/2
Rozminowywanie terenów w Ukrainie. Wideo archiwalneReuters Archive

Stany Zjednoczone dostosują swoją politykę do przepisów konwencji ottawskiej, zakazującej użycia, produkcji i składowania min przeciwpiechotnych - zapowiedział we wtorek Biały Dom. Administracja zaznaczyła, że działania te są w jaskrawym kontraście do działań Rosji na Ukrainie.

USA zaczną stosować się do przepisów konwencji dotyczącej min przeciwpiechotnych. - Na rozkaz prezydenta Stany Zjednoczone dostosują swoją politykę dotyczącą użycia tej broni poza Półwyspem Koreańskim z kluczowymi przepisami konwencji ottawskiej - oświadczyła w środę Adrienne Watson, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Konwencja Ottawska, którą ratyfikowały dotąd 163 kraje, zakazuje produkcji, używania, składowania i handlu minami przeciwpiechotnymi. Stronami konwencji nie są jednak ani USA, ani Rosja, ani Chiny.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej przedstawiciel Departamentu Stanu Stanley Brown, wyjątkiem od stosowania nowej polityki będzie Półwysep Koreański, ze względu na "konkretne zobowiązania USA" do obrony Korei Południowej. "Zniszczymy swoje składy min przeciwpiechotnych" poza tymi potrzebnymi w kontekście obrony Korei - zapowiedział.

USA odchodzą od stosowania min przeciwpiechotnych

Ogłoszony ruch stanowi powrót do polityki USA z czasu kadencji prezydenta Baracka Obamy po tym, jak rozluźniła ją administracja Donalda Trumpa. Jak stwierdził Brown, działania USA są "w jaskrawym kontraście do działań Rosji na Ukrainie".

- Istnieją przekonujące dowody, że rosyjskie siły używają amunicji wybuchowej, w tym min lądowych, w nieodpowiedzialny sposób, który powoduje szerokie szkody dla cywilów i kluczowej infrastruktury cywilnej - powiedział Brown.

Pytany o przekazanie przez USA Ukrainie min M18A1 Claymore, dyplomata stwierdził, że są one zgodne z przepisami konwencji, bo są aktywowane zdalnie przez operatorów min, a nie przez ofiary.

- To redukuje skutek tych min dla ludności cywilnej - stwierdził Brown. Jak zaznaczył, poza jednym przypadkiem użycia takiej broni w Afganistanie w 2002 roku, ostatnim konfliktem, w którym USA użyły zakazanych min, była wojna w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: