Pentagon: najlepszym sposobem wspierania Ukrainy jest zapewnienie broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej

Autor:
akr/pm
Źródło:
TVN24, PAP

Rzecznik Pentagonu John Kirby odniósł na środowej konferencji do sprawy przekazania polskich samolotów MiG-29. - Wierzymy, że najlepszym sposobem wspierania Ukrainy jest zapewnienie broni przeciwpancernej, przeciwlotniczej i pomocy - mówił. - Dziękujemy Polsce za wysoki poziom wsparcia i współpracy. Polska jest cenionym sojusznikiem i przyjacielem - dodał.

Kirby stwierdził, że USA podziękowały Polsce za jej propozycję w sprawie przekazania myśliwców i wyraził chęć dalszej współpracy przy wspieraniu ukraińskich sił zbrojnych. Dodał, że istnieje wiele lepszych alternatyw, w tym m.in. broń przeciwlotnicza.

Kirby: zysk z przekazania MiG-ów byłby relatywnie niski

- Nie popieramy transferu dodatkowych myśliwców do sił ukraińskich w tej chwili i nie mam chęci wzięcia ich w nasze rozporządzenie - mówił na konferencji rzecznik Departamentu Obrony USA.

- Wierzymy, że najlepszym sposobem wspierania Ukrainy jest zapewnienie broni przeciwpancernej, przeciwlotniczej i pomocy - mówił. - Razem z innymi krajami wysyłamy im tę broń i wiemy, że jest ona wykorzystywana bardzo skutecznie - powiedział rzecznik.

Przekazał, że Stany Zjednoczone uważają, że przekazanie "dodatkowych samolotów znacząco nie powinno zwiększyć efektywności ukraińskich sił względem rosyjskich zdolności". - Dlatego też uważamy, że zysk z przekazania MiG-ów-29 byłby relatywnie niski - wyjaśniał.

Rzecznik Pentagonu przekazał też, iż "wywiad ocenił, że transfer MiGów-29 na Ukrainę może być mylnie odebrany jako eskalacja i doprowadzić do rosyjskiej reakcji, która może zwiększyć perspektywę eskalacji wojskowej z NATO". - Dlatego też (...) oceniamy transfer MiGów-29 na Ukrainę jako działanie wysokiego ryzyka - dodał.

Rzecznik Pentagonu: dziękujemy Polsce za wysoki poziom wsparcia i współpracy

Jak mówił rzecznik, "Polska hojność jest zdecydowanie widoczna dla całego świata". Przyznał jednak, że USA uważają obecnie, iż zapewnienie dodatkowych samolotów Ukrainie daje "wysokie ryzyko".

Podziękował też Polsce "za wysoki poziom wsparcia i współpracy". - Polska jest cenionym sojusznikiem i przyjacielem - podkreślił. Wskazywał przy tym, że istnieją "opcje alternatywne" wspierania ukraińskich sił.

Mówił również, że będą rozmowy z Ukraińcami na temat ich potrzeb.

John Kirby o wysłaniu baterii Patriot do Polski

Kirby odniósł się także do zapowiedzi rzecznika Dowództwa Sił USA w Europie Scotta Ghiringhelliego, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski dwie baterie systemu obrony powietrznej Patriot.

Pytany o powody takiej decyzji, powiedział, że "nie było jednej konkretnej rzeczy, która doprowadziła do tego ruchu".

- Rozmawiamy od tygodni o naszej gotowości, naszych zdolnościach przesuwania aktywów wewnątrz teatru działań - dodał.

>> Jak działa system obrony powietrznej Patriot? <<

Komunikat polskiego MSZ w sprawie MiG-ów

"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - przekazało we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Kirby stwierdził później tego dnia, że temat będzie konsultowany z sojusznikami NATO, ale Departament Obrony USA nie uważa, że "propozycja Polski jest możliwa do utrzymania".

 Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/pm

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości