Blinken: USA wpłacą składkę do kasy WHO

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
USA wpłacą składkę do kasy WHOReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveUSA wpłacą składkę do kasy WHO

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział w środę podczas wideokonferencji Rady Bezpieczeństwa ONZ, że Stany Zjednoczone do końca lutego wywiążą się ze swojego zobowiązania zapłacenia do kasy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) składki w wysokości ponad 200 milionów dolarów.

- To istotny krok naprzód w wypełnianiu naszych zobowiązań finansowych wobec WHO i odzwierciedla nasze odnowione zobowiązanie do zapewnienia jej wsparcia, którego potrzebuje, aby przewodzić działaniom przeciwko globalnej pandemii - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken, zapowiadając wypłacenie do kasy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) składki w wysokości ponad 200 milionów dolarów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

USA wpłacą składkę do kasy Światowej Organizacji ZdrowiaReuters Archive

W kwietniu 2020 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump polecił swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na WHO do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Trump zarzucił także WHO działanie w interesie Chin w kwestii wyjaśnienia źródeł pochodzenia koronawirusa. Wcześniej USA były płatnikiem największych składek na WHO.

W lipcu zeszłego roku Trump rozpoczął procedurę wyjścia USA z WHO. Jednak Joe Biden po zaprzysiężeniu 20 stycznia na prezydenta USA uchylił decyzję swojego poprzednika i zapowiedział powrót do tej organizacji. Szefem delegacji USA przy WHO został dr Anthony Fauci.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive