"Wałęsa. Człowiek z nadziei"

6 września 2013

"Zastałem Ukrainę w strachu. Przydałby się im taki Wałęsa"

- Przydałby się im taki Wałęsa. Mają strasznie trudną sytuację z liderem właśnie, że taki Wałęsa byłby jak znalazł - mówił o sytuacji na wschodzie Ukrainy gość programu "Piaskiem po oczach" pisarz Janusz Głowacki, twórca scenariusza do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Ambasada w Londynie: Wałęsa nie mieścił się w kluczu osób zwolnionych z kontroli

Po tym, jak Lech Wałęsa poskarżył się na obsługę lotniska w Londynie i polską ambasadę, dyplomaci postanowili wyjaśnić sprawę. "Były prezydent nie mieścił się w kluczu osób, którym - według przepisów brytyjskich - przysługuje zwolnienie z kontroli granicznej przy wylocie" - poinformowała w poniedziałek w oficjalnym oświadczeniu Ambasada RP w Londynie.

"Widziałem człowieka, który budzi zaufanie. Zrobiłem taki film, jaki chciałem zrobić"

- To psychologiczny portret Wałęsy. Pomiędzy tym są wydarzenia historyczne, w których on bierze udział i które formuje - mówił w "Kropce nad i" Andrzej Wajda, reżyser filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei", który 4 października wchodzi na ekrany polskich kin. Jak dodał, publiczność festiwalu w Wenecji, która przyjęła film oklaskami, potwierdziła, że "Wałęsa jest bohaterem wszystkich tych, którzy chcą zmian i odnowy w polityce."

"Wałęsa czuje się dzisiaj bardzo zaszczuty, nie powinien. On jest symbolem"

- Mam żal o to, że Wałęsa czuje się dzisiaj bardzo zaszczuty, nie powinien. On dzisiaj jest symbolem - mówił w "Faktach po Faktach" Mieczysław Wachowski, były szef gabinetu prezydenta Lecha Wałęsy. Zdaniem Wachowskiego, były przywódca "Solidarności" zawsze miał wizję, a to właśnie "marzyciele uzdrawiają świat".

"Jestem tak zaskoczony, że taki jest odbiór. Nie mogę komentować"

Sztuka filmowa została przyćmiona przez historię - w takich słowach podsumował wczorajszy pokaz filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" na festiwalu w Wenecji reporter TVN24 Jacek Pałasiński. Na uroczystej projekcji pojawił się nie tylko reżyser Andrzej Wajda i obsada, ale również Danuta i Lech Wałęsowie. Po pokazie filmu publiczność zgotowała twórcom i prezydentowi długie owacje na stojąco.

Owacja na stojąco dla "Wałęsy"

Długą owacją na stojąco zakończyła się uroczysta projekcja filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" na festiwalu filmowym w Wenecji. W pokazie uczestniczyli Danuta i Lech Wałęsowie.

Wałęsa o Kaczyńskich: nie byli tacy odważni, ukrywali się nawet przed sobą

- Czym bliżej było zwycięstwa, tym bliżej byli Kaczyńscy. Pokazywali się przy kamerach - mówił Lech Wałęsa o roli Jarosława i Lecha Kaczyńskich w czasie strajków "Solidarności". Były prezydent ocenił, że "jak przyjdzie co do czego, to ludzie wybiorą kogoś bardziej odpowiedzialnego na premiera", a nie Kaczyńskiego. - Jest inteligentny, ale on gra - powiedział.

Pisarz na czele jury festiwalu filmowego w Gdyni

9 września startuje 38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dziś poznaliśmy skład jury oceniającego 14 tytułów startujących w konkursie głównym, na czele którego w tym roku stanie Janusz Głowacki - wybitny pisarz i scenarzysta, a towarzyszyć mu będą m.in. Agnieszka Holland, Artur Reinhart i znany brytyjski dramaturg i scenarzysta Christopher Hampton. Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze Jerzy Antczak - twórca m.in. nominowanych do Oscara "Nocy i dni".

Bullock i Clooney na otwarcie w Wenecji. "Wałęsa" poza konkursem

"Grawitacja" Alfonso Cuaróna z Sandrą Bullock i Georgem Clooneyem otworzy dziś 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. W konkursie głównym jest aż 20 tytułow - m.in. nowe produkcje Terry'ego Gilliama, Stephena Frearsa, czy Phillipe'a Garrela. Brakuje jednak pozycji polskiej. Film Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" będzie pokazany poza konkursem.