USA z budżetem

1 października 2013

Obama triumfuje. Limit długu USA podniesiony

Izba Reprezentantów zgodziła się na podniesienie limitu długo USA do 15 marca 2015 roku. Wszystko po to, aby uniknąć groźby niewypłacalności państwa. To zwycięstwo Demokratów i Białego Domu, bo przyjęta ustawa nie jest obarczona żadnymi warunkami ze strony Republikanów.

Kerry: chcieli stawiać mi obiad

- Paraliż amerykańskiej administracji to coś, co nie może się przytrafić po raz kolejny - mówił sekretarz stanu John Kerry na konferencji w Center for American Progress. Zdaniem amerykańskiego polityka kryzys budżetowy podłamał wizerunek Stanów Zjednoczonych na świecie. - Dyplomaci obcych państw chcieli mi stawiać obiad - skarżył się Kerry.

Obama: Amerykanie mają dosyć Waszyngtonu

Prezydent Barack Obama stwierdził, że trwający 16 dni paraliż finansów publicznych naraził amerykańską gospodarkę na "niepotrzebne szkody" i podważył wiarygodność USA na świecie. Dodał również, że obywatele "mają dosyć" Waszyngtonu i zaapelował do polityków o "rozsądne podejście".

"Okropne porozumienie". To nie koniec budżetowej wojny w USA

Fetowane właśnie w Waszyngtonie porozumienie budżetowe ma bardzo gorzki posmak. Prawda jest taka, iż amerykańscy politycy nie uzgodnili niczego konstruktywnego. Nie zażegnali sporu, który leżał u podstawy obecnego kryzysu. Odsunęli go jedynie w czasie, zrzucając zadanie znalezienia rozwiązania na specjalną komisję.

To już koniec amerykańskiej "farsy i teatru absurdu"?

Rozładowany w środę kryzys z częściowym paraliżem pracy administracji USA wskutek sporu Białego Domu z opozycją republikańską nie świadczy najlepiej o amerykańskim systemie politycznym, ale nie zachwiał gospodarką - uważają eksperci i nazywają kryzys "farsą".

W USA nadal bez porozumienia. A czasu coraz mniej

Przywódcy demokratów i republikanów w Senacie USA, Harry Reid i MitchMcConnell, nie zdołali osiągnąć we wtorek porozumienia w sprawie tymczasowego wznowienia finansowania rządu i podniesienia pułapu długu publicznego.

Fitch grozi Stanom obniżeniem ratingu

Agencja ratingowa Fitch zakomunikowała we wtorek, że rozważa możliwość obniżenia ratingu USA z poziomu AAA. Powodem ostrzeżenia są rozgrywki polityczne w Waszyngtonie wokół podniesienia pułapu zadłużenia publicznego.

Koniec "government shutdown"? Możliwe zawieszenie broni

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że USA unikną grożącej już 17 października niewypłacalności kraju. Pod presją czasu obie izby Kongresu zmobilizowały się, by znaleźć rozwiązanie, które czasowo podniesie limit zadłużenia państwa i zakończy paraliż prac rządu.

USA blisko końca paraliżu? Na horyzoncie znacznie poważniejsze zagrożenie

Liderzy Senatu USA, którzy od soboty prowadzą międzypartyjne negocjacje o budżecie, zapewniali w poniedziałek, że są blisko rozwiązania umożliwiającego zakończenie trwającego od 1 października paraliżu rządu i tymczasowego podniesienia limitu zadłużenia kraju. Przed nimi jednak znacznie poważniejsze wyzwanie.

"Government shutdown" opóźnia przygotowania do misji w Afganistanie

Od początku paraliżu finansowego USA władze starały się zapewnić, że klincz w finansach publicznych nie dotknie amerykańskich żołnierzy prowadzących działania wojenne poza granicami kraju. Stały dopływ pieniędzy dla żołnierzy gwarantuje uchwalony na kilka godzin przed shutdownem Pay Our Military Act. Jednak ustawa nie dotyczy żołnierzy przygotowujących się do kolejnej zmiany w Afganistanie, którzy zmuszeni zostali do przełożenia treningów.

Wojna nerwów w Waszyngtonie. Znajdą 70 miliardów?

Demokratyczny przywódca większości w Senacie USA Harry Reid powiedział, że będzie rozmawiał z liderem republikanów Mitchem McConnellem w sprawie zakończenia paraliżu rządowych wydatków i zwiększenia limitu zadłużenia. - I mam zamiar zrobić wszystko, co w mojej mocy, by osiągnąć cel - zapewnił.

Obama stoczył kolejny bój o budżet. Rozmowy "konstruktywne", ale są "obawy"

Prezydent USA spotkał się w piątek z przedstawicielami Partii Republikańskiej i rozmawiał przez telefon z przewodniczącym Izby Reprezentantów, Johnem Boehnerem na temat budżetowego impasu. To drugie bezpośrednie rozmowy deputowanych opozycji z głową państwa od 1 października, gdy z powodu nieprzyjęcia przez Kongres ustawy budżetowej rozpoczął się częściowy paraliż prac rządu.

"Użyteczne" rozmowy, ale bez przełomu. Jak uniknąć bankructwa USA?

Po raz pierwszy od rozpoczęcia kryzysu budżetowego Barack Obama spotkał się bezpośrednio z przedstawicielami Partii Republikańskiej. Dyskutowano między innymi to, jak uniknąć bankructwa USA. Według słów republikanów, rozmowy w Białym Domu były "użyteczne" i będą kontynuowane. Przełomu jednak nadal nie ma.

Obama ostrzega przed niewypłacalnością. "Magiczna różdżka nic nie wskóra"

- Tu nie ma idealnych rozwiązań czy magicznej różdżki, które zwalczą ten chaos, trzeba rozmawiać - powiedział Barack Obama, odnosząc się do konfliktu demokratów z republikanami w sprawie budżetu i limitu zadłużenia. Podkreślił jednocześnie, że ogłoszenie niewypłacalności przez Stany Zjednoczone byłoby gorsze niż paraliż rządu.

Republikanie tracą przez paraliż rządu

Rośnie niezadowolenie Amerykanów z działań Partii Republikańskiej w Kongresie. Już 70 procent badanych źle ocenia działania republikańskich kongresmenów, które doprowadziły do kryzysu rządu federalnego - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News